Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální výstraze uvedl, že řeky budou kulminovat většinou dnes večer, některé až v noci a během pátku. Srážky budou během dnešního večera postupně slábnout.

Pršet bude zejména na horách na severu a severozápadě země, kde za 12 hodin může spadnout 35 milimetrů srážek na metr čtvereční. "Na návětří Krušných, Jizerských hor a Krkonoš můžou ojediněle dosahovat úhrny i přes 50 milimetrů za 12 hodin," uvedli meteorologové.

Výstrahu na velmi vydatný déšť a povodňovou pohotovost vydali meteorologové pro Liberecký kraj (více ZDE) a Ústecký kraj, povodňová bdělost spojená se silnými srážkami platí pro Jihočeský, Plzeňský a Královéhradecký kraj. Hodně pršet má dnes také na Vysočině, v Pardubickém, Středočeském a Karlovarském kraji.

Některé řeky, které odvodňují zejména Český les, Šumavu, Novohradské hory a Brdy, mohou během dne dosáhnout první povodňový stupeň. V povodí Lužické Nisy, horní Jizery a na Kamenici čekají hydrologové vyhlášení druhých stupňů, na Smědé možná i třetího; kulminace se na těchto řekách čeká během noci a pátku. Ojediněle se hladiny řek podle ČHMÚ zvednou i na malých a středních tocích v ostatních povodích, které budou zasaženy intenzivními srážkami. Na většině toků se má situace zklidnit dnes večer.

Na Vsetínské Bečvě a Ondřejnici je povodňový stupeň jedna
Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a Ondřejnice v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku dnes ráno dosáhly prvního povodňového stupně, tedy stavu bdělosti. Meteorologové očekávají, že bude kulminovat pravděpodobně odpoledne. Řekl to Eduard Jarcovják z Regionálního předpovědního pracoviště českého hydrometeorologické ústavu v Ostravě a mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

První povodňový stupeň je platný od výšky hladiny 170 centimetrů, podle posledního měření hladina v 09:30 dosahovala 185 centimetrů. "Už dnes dopoledne tam budou ty trvalé srážky ustávat. Odpoledne očekáváme už jenom přeháňky. Přeháňky budou i v noci, ale už nebude ten trvalý déšť, takže přísun vody už nebude takový," uvedl Jarcovják.

Meteorologové nevylučují, že by hladina mohla dosáhnout výšky blížící se druhému povodňovému stupni, tedy stavu pohotovosti, který je platný od výšky 200 centimetrů.

V Kozlovicích dosáhla Ondřejnice prvního stupně dnes po 03:00, když hladina dosáhla 136 centimetrů. O čtyři hodiny později pak stav vody poklesl k normálu, aby pak v 10:00 znovu stoupl na úroveň stavu bělosti. Podle vlčka je možné, že se podobná situace bude opakovat i na dalších místech Povodí Odry. Nikde by ale nemělo dojít k ohrožení zastavených míst.