Podle jeho představ na obecní úřad každý měsíc přijedou úředníci a vyberou žádosti. Za měsíc na stejném místě pak občanky vydají. Po půlroce ministerstvo vyhodnotí, jaký je zájem, a zváží, jestli tuto možnost dostanou lidé i jinde.

Od roku 2012 občanské průkazy vydávají pouze obce s rozšířenou působností. „Strašně se na pilotní program těšíme a chceme ho. Pokud se vše osvědčí, změna se celkově dotkne 183 obcí a dvou a půl milionu lidí ze spádových oblastí," řekl Deníku chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Lidé z Chlumce nad Cidlinou teď musejí 37 kilometrů do Hradce Králové nebo do Přelouče, která je 20 kilometrů daleko. Od září budou do Chlumce zajíždět hradečtí úředníci. „Část byrokracie zvládnou naši úředníci, kteří předpřipraví materiály. Naši lidé jsou připraveni, protože v minulosti takovou práci již dělali," nepochybuje Uchytil.

Pro nemohoucí občany služba funguje už dnes. Úředníci z obce s rozšířenou působností přijedou do místa bydliště a vše potřebné vyřídí v mobilní kanceláři. „Zmíněný pilotní projekt se ale týká všech. O službu bude zájem," předpovídá Petra Šlemrová, matrikářka ze Skutče.
Na podobné vydávání i cestovních dokladů ale mobilní pracoviště nejsou vybavena. Pořizování biometrických údajů by bylo velice složité.