Všechno, o čem mezi sebou v odposlouchávaných telefonátech hovořili, byla prý jen legrace. Jakási hra na vydírání, kterou dlouholetému kamarádovi Vránovi chystali jako netradiční dárek k narozeninám.

"Nevěděli jsme, jaký mu (Vránovi) máme dát narozeninový dárek. Všechno má, tak jsme vymysleli tohle," uvedl při výslechu na policii Dombrovský. Před pražským městským soudem dnes vypovídal odmítl, stejně jako Pataky. Třetí obžalovaný, Petr Nevečeřal k líčení nepřišel, protože se podle lékařů zhroutil. Proces bude pokračovat 26. dubna.

Obžaloba trvá na tom, že trojice loni skutečně chtěla úředníka vydírat. Plán se podle státní zástupkyně zrodil poté, co získali informace o tom, že Vrána za působení na ministerstvu údajně získal v souvislosti s veřejnými zakázkami na úplatcích až 200 milionů korun. Podezření z korupce u Vrány policie stále prověřuje. Trojici však za připravované vydírání úředníka hrozí pět až 12 let vězení.

Nevečeřal, Dombrovský, Pataky a další nezjištěný člověk podle žalobkyně vydírání připravovali celé tři měsíce. Nevečeřal prý nejdřív nabídl svému známému kriminalistovi čtyři miliony korun za to, aby Vránu postrašil tím, že ho zatkne, pohrozí mu vězením, vyslechne ho a pak ho propustí. Podle plánu by pak do "hry" vstoupil druhý obviněný, který by Vránovi nabídl, že ho za dvacet milionů korun zbaví problémů s policií. Ze sumy by čtyři miliony inkasoval policista, zbytek by si rozdělili obvinění.

"Celou tu věc jsem bral jako srandu, nikdy mě nenapadlo chtít po někom takové peníze," hájil se Dombrovský. Podobně na policii vypovídal i Pataky. Oba také shodně tvrdí, že nevědí vůbec nic o tom, že by jejich kamarád Vrána bral na ministerstvu úplatky.

Vyšetřování případu odstartoval kriminalista, který přípravu vydírání oznámil nadřízeným. Poté, co mu prý jeden z obviněných v půli loňského září předal 50.000 korun na "výlohy" s přípravou výslechu Vrány, byla v říjnu podezřelá trojice kamarádů zadržena a obviněna z přípravy vydírání.

Vrána působil na ministerstvu od 1. srpna 2000, nejprve jako vedoucí investičního oddělení v ekonomickém odboru, v roce 2001 byl jmenován ředitelem odboru vnitřní správy a v únoru 2005 ředitelem odboru vnitřní správy a investiční výstavby. Z této funkce jej odvolal krátce po svém nástupu do funkce bývalý ministr Vítězslav Jandák.