Prezident Zeman uložil BIS pátrat po tom, zda byl na území ČR vyvíjen nebo skladován jed novičok použitý v Británii při útoku na agenta Skripala.

"Jsme pevně začleněni do západních struktur, a proto když náš spojenec ve vážné situaci požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc. Proto Česká republika přistoupí k vyhoštění třech pracovníků ambasády Ruské federace," řekl doslova Babiš. 

Rusové podle Babiše překročili veškeré meze, když označili Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok použitého k útoku v Británii.

Vyhostit ruské diplomaty se rozhodlo zatím 16 členských zemí Evropské unie, uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ruský špion Sergej Skripal
Odveta za otravu Skripala: Ruské diplomaty vyhostí USA i další země

Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) uvedl, že se dnes setkal s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským a o vypovězení ho informoval. Tři členové ruského diplomatického personálu musí opustit Česko do 1. dubna.

Podle Stropnického Česko krok podniklo v koordinaci s dalšími zeměmi Evropské unie. Německo, Francie a Polsko vypověděly čtyři ruské diplomaty, USA 60.

Ruský špion Sergej Skripal
Otrávený agent žádal o milost ruského prezidenta, tvrdí jeho spolužák

"S postupem vlády souhlasím, ruské výroky o ČR, jako o zemi původu chemické látky, kterou byl spáchán útok na agenta Skripala, pokládám za naprosto nepřijatelné. Vyhoštění tří ruských diplomatů je i výrazem solidarity vůči Velké Británii," řekl ČTK předseda ČSSD Jan Hamáček.

Za prezidentem Zemanem přijeli do lánského zámku kvůli vyhoštění členů ruského diplomatického personálu ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). "Pan prezident je v kontaktu s premiérem, některými členy vlády i bezpečnostními složkami," uvedl na twitteru k současnému dění prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Vyhoštění ruští diplomaté:
USA 60
Británie 23
Ukrajina 13
Kanada 4
Německo 4
Francie 4
Polsko 4
Česko 3
Litva 3
Itálie 2
Dánsko 2
Španělsko 2
Nizozemsko 2
Lotyšsko 1
Finsko 1
Rumunsko 1
Estonsko 1
Maďarsko 1
Švédsko 1
Chorvatsko 1
Austrálie 3
Makedonie 1
Albánie 2
Norsko 1
Irsko 1


Jindrák nicméně dodal, že prezident vyhoštění diplomatů nikdy nezpochybnil, naopak celá záležitost je podle něj dobrým příkladem funkční koordinace mezi Zemanem a vládou.Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na twitteru uvedl, že vyhoštění pracovníků ruské ambasády je pouze symbolický krok a výraz solidarity se západními spojenci. Jeho efekt bude podle něj velmi omezený. "Bude především využit v tradiční rétorice některých ruských představitelů jako další "důkaz" příkoří, které se Rusku děje. Zároveň bude následovat reciproční reakce, přičemž ČR je z početních důvodů v nevýhodnějším postavení," uvedl. Je podle něj třeba pokračovat v důkladném vyšetřování případu a vyčkat na jeho výsledky.

Skripala i jeho dceru otrávili novičokem

Ruské diplomaty, celkem 13, vyhostí i Ukrajina. Oznámila to dnes. Stejně jako Litva, která vyhostí tři, Lotyšsko jednoho a Estonsko vypoví ruského vojenského přidělence.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok.

Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

Možná vyloučíme ruské diplomaty, připustil v Bruselu Babiš
Vyšetřování útoku v Salisbury
Kauza novičok: látka, která paralyzovala dvojitého agenta, se v Česku nepoužívá