„Soud uznal, že jsem byl protiprávně vyhozen ze dvou důvodů," ukazuje právoplatný rozsudek Městského soudu v Praze. Jednak mu zaměstnavatel dal nepřiměřeně krátkou dobu na to, aby zvážil nabídku na jinou pracovní pozici. Na rozhodnutí neměl ani jeden den. „Navíc mi nabídli neexistující místo v Semilech. Takže jsem ani neměl co zvažovat," uvedl pro týdeník Dotyk. Taranda žádá statisícové odškodné – nárokuje si 18 platů a k nim penále. „Generální finanční ředitelství mému advokátovi sdělilo, že peníze již poslalo," poznamenal. Taranda je přitom jen jedním z mnoha úředníků, kteří byli vyhozeni poté, co Babiš do čela Generálního finančního ředitelství dosadil Jiřího Žežulku. Během jeho půlročního působení lidé na vedoucích funkcích dostávali padáka bez udání důvodu.
Někteří se smířili s přeřazením, jiní se kvůli vyhazovu dodnes stejně jako Taranda soudí.
Výpovědi nespočítáme
Jak nedávno informovala Česká televize, hromadné výpovědi podepsané Žežulkou se týkaly nejen Prahy, ale také regionů. Svého práva se u soudu dožaduje kupříkladu Zbyněk Klem, bývalý ředitel Finančního úřadu v Chrudimi.
Kolik lidí během půlročního Žežulkova úřadování přišlo o místo, finanční ředitelství tají. „Požadované informace nelze automatizovaně vyhledat. Odpovědi na vaše otázky tudíž vyžadují časově náročné 'ruční' vyhledání a zpracování pracovníky Finanční správy," odpověděla týdeníku Dotyk mluvčí Petra Petlachová.
Je to paradoxní v době, kdy finanční úředníci nutí podnikatele, aby měsíčně posílali kontrolní hlášení k DPH a elektronicky hlásili každou přijatou korunu. Generální finanční ředitelství je významným zákazníkem společnosti Vema a tedy i uživatelem jejího personálního informačního systému. Požadované informace by tedy mělo být snadné vyhledat.
TÁŇA KRÁLOVÁ
Více o zpackaných čistkách přináší aktuální vydání týdeníku Dotyk.
Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu či v Microsoft Store.