Výzvu nazvanou #Vyjdiven vyhlásili před týdnem studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU) v Praze. Mezi jejich požadavky je například, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. "Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty," stojí v prohlášení.

Studenti rovněž žádají, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát. "Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají pro náš stát destruktivní následky pro celou společnost a kategoricky je odmítáme," uvádí výzva studentů.

Do výstražné stávky se zapojí většina vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších univerzitních městech. Protestovat budou i studenti gymnázií a dalších středních škol po celé republice. Některé střední školy na poledne vyhlásily polední pauzu, jinde budou muset nezletilí žáci přinést omluvenku od rodičů, středoškoláci starší 18 let si mohou hodinu omluvit sami.

Dnes odpoledne se ke stávce přihlásilo bezmála 240 škol. Akce se může zúčastnit každý, kdo se ztotožňuje s požadavky studentů. Ve 12 hodin vyjdou účastníci stávky ze svých škol a podpoří znění výzvy, a to podpisem na transparent, křídou na chodník nebo třeba na tvář. Následně budou své fotografie či videa sdílet na sociálních sítích s hashtagem #VyjdiVen. Část vysokoškoláků v Praze posléze zamíří na náměstí Václava Havla u Národního divadla na krátký happening, v Brně se zase studenti sejdou na náměstí Svobody. Podobná shromáždění se chystají i v dalších městech.

Protestní akce má podle iniciátorů mimo jiné přispět ke vzniku studentského fóra, které bude aktivní i v budoucnu.