Přednosta kliniky Jan Měšťák to dnes řekl novinářům. Uvedl, že i když pacientkám radí, že nemají podléhat panice, chce jim klinika v jejich obtížné situaci vyjít vstříc. Nabídka platí pro 200 žen, které v té době byly operovány.

„Jsme rádi, že můžeme říct tu nejlepší zprávu pro zdejší pacientky, že u nás mají naději na rychlé řešení. Všechny pacientky s PIP jsou pro nás VIP, tedy velmi důležité,“ doplnil ředitel nemocnice Petr Zajíc.

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo výměnu všech implantátů PIP, nyní vyjednává se zdravotními pojišťovnami úhradu. Podle předběžných vyjádření pojišťovny operaci i nový implantát ženám po rakovině zaplatí. Ředitel uvedl, že čekají na písemné potvrzení, pak program spustí. Pro 20 žen našli volný termín v běžném programu, čeká je vyšetření, operace pak do dvou až tří týdnů. Sobotní operace začnou do tří až čtyř týdnů.

Půlhodinový úkon

Měšťák uvedl, že výměna implantátů je jednodušší než původní operace, v ideálním případě trvá zhruba 30 minut. Pacientka stráví na sále jednu až jednu a půl hodiny, nutná je jednodenní hospitalizace. Za sobotu mohou chirurgové vyměnit implantáty u pěti žen. Tímto tempem s pomocí víkendových směn pomohou všem svým pacientkám za deset měsíců. Běžně čekají ženy po operaci rakoviny na implantát až 2,5 roku.

Termín vyšetření před výměnou už má šestašedesátiletá paní Květa. Před šesti lety onemocněla rakovinou prsu, po operaci dostala implantáty. Nikdy s nimi problém neměla. Když slyšela o skandálu a že má také implantáty PIP, byla překvapená. „Pak jsem se rozplakala a říkala jsem si, co to zase všechno znamená, protože to není jednoduchá operace,“ řekla novinářům. Teď se už prý s operací smířila a věří, že jí lékaři na Bulovce pomůžou.

Měšťák uvedl, že chirurgové provedou sobotní operace bez nároku na honorář, sestrám, anesteziologům a personálu zaplatí odměny nemocnice ze svého rozpočtu. Ředitel věří, že z Bulovky si vezmou příklad rychlého řešení i další akreditovaná pracoviště – celkem jich je v Česku 13.

Hradit budou pojišťovny

Výměnu vadných prsních implantátů PIP mají podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) zaplatit ženám po rakovině prsu zdravotní pojišťovny. Ženám operovaným pro nemoc mají zaplatit i nový implantát, ženám operovaným pro krásu jen vynětí. Podle Platformy zdravotních pojištěnců by nová prsa měly těmto ženám uhradit kliniky, které je operovaly. Měšťák dodal, že na Bulovce nikdy nepoužili při kosmetických operací implantáty PIP.

V ČR mají francouzský implantát 2000 žen, asi 500 je zaplatily zdravotní pojišťovny. Aliance žen s rakovinou prsu vyzvala ministra k nápravě systému, který umožnil dovoz nekvalitního výrobku.

Na možné praskání implantátů PIP upozornila na jaře 2010 francouzská asociace pro dohled nad léčivy. Po jejím oznámení český distributor ve spolupráci s lékovým ústavem informoval zdravotnická zařízení v Česku, která přestala tyto implantáty používat.