Pokud je ten váš vystavený v době od 1. 7. 1964 do 31. 12. 1993, vezměte ho a utíkejte za úředníky. Je nejvyšší čas. Tomáš Selingr z Opavy si v novinách přečetl upozornění na výměny řidičských průkazů a uvědomil si, že se ho to také týká.

„Většinou dělám všechno na poslední chvíli, ale u řidičáku jsem nechtěl nic riskovat. S vědomím, že jezdit chci i příští rok, jsem hned ráno zamířil na úřad. Ke svému překvapení jsem však zjistil, že chodba je už plná čekajících lidí se stejným úmyslem. Ve vyřizování úředních záležitostí nejsem žádný nováček a rychle jsem si spočítal, že to časově v tuto chvíli nemohu zvládnout, a zase jsem odešel. Doufám, že při nové návštěvě už budu mít víc štěstí,“ říká Tomáš Selingr.

Měl zrovna smůlu, protože když jsme se byli včera kolem 10.30 hodin podívat na dopravní odbor my sami, zela chodba prázdnotou. „Rozhodně bychom uvítali, kdyby lidé přicházeli, dokud je ještě čas,“ povzdechla si úřednice Lenka Chejnová.

Práce má i tak víc než dost, ale představa prosincových návalů, provázených jiskřícími emocemi, lákavá není. „Jsou chvíle, kdy je tady plno, ale z úplně jiných důvodů než pro tuto nutnou výměnu. Často dokonce přicházejí i zájemci o výměnu řidičáků, které dosud zůstávají v platnosti,“ řekl vedoucí odboru dopravně správních agend magistrátu Josef Trčka.

Pro výměnu řidičských průkazů mohou lidé využít prakticky každý pracovní den. Úředníci se jim věnují v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 14 hodin a v pátek od 8 do 13.30 hodin. Nevyřízených zůstává ještě zhruba 7 500 řidičských průkazů a toto číslo je hrozivé. Naznačuje, že všichni motoristé si řidičský průkaz, platný do konce letošního roku, v termínu už nestihnou vyměnit za nový.

Nezbude jim pak nic jiného, než chodit jistý čas pěšky, protože bez platného dokladu na silnice vyjet nesmějí. Od ledna příštího roku se výměny řidičských průkazů budou týkat už řidičských průkazů, vydaných od roku 1994 do roku 2000.