Kdyby se Jiří Janeček nevzdal kvůli zdravotnímu stavu funkce generálního ředitele České televize (ČT), nejvlivnější veřejnoprávní médium by zřejmě v poklidu proplulo další pětiletkou.

Nečekaný Janečkův odchod ale spustil lavinu kritiky, očekávání i pomluv. Vše je spojeno s dneškem, kdy má patnáct televizních radních vybrat šéfa instituce s ročním rozpočtem 7,2 miliardy korun.

ČT je sice v celkem dobré finanční kondici, ale nové vedení se bude příští rok potýkat s poklesem příjmů kvůli ořezání reklamního času. Musí rozetnout i problém brněnského studia, jehož výstavba má přijít na 800 milionů korun, ale projekt sám je mnohými zpochybňován jako nepotřebný.

Programová skladba

Daleko tvrdší oříšek ovšem bude pro nováčka v ředitelském křesle nová programová skladba, oslovení co nejširšího spektra divácké obce, aniž by se jí tvůrci podbízeli lacině povrchními dílky. Ačkoli všichni kandidáti se zaklínají, že to je jejich jediný cíl, mediální prostor je těhotný zcela jinými úvahami.

Populární moderátor Václav Moravec v MfD například uvedl, že o dosazení slabého ředitele mají zájem jak lidé napojení na pražské podnikatele a developery, tak i konkurence ze soukromých TV. Ekonom Pavel Kohout šel v témže listě ještě dál. „Při televizní volbě nejde ani tak o kvalitu programu či politickou vyváženost jako o zakázky, služby a hlavně pozemky zlatonosných hor, které už léta lákají, aby byly zhodnoceny něčím výnosnějším, než je blbá nekomerční televize.“

Nezávislé odbory se ostře vymezily proti současnému řediteli ČT24 Romanu Bradáčovi, kterého vnímají jako člověka spojeného s Janečkovou érou. „Apelujeme na Radu ČT, aby do čela vybrala takovou osobnost, která televizi veřejné služby vrátí smysl, kredit i respekt, člověka bez vazeb na současný vrcholný management, z něhož řada členů ve svých funkcích totálně selhala,“ přiblížil stanovisko televizních odborářů Adam Komers.

Padne i žaloba

Čtyři z radních jsou připraveni vyhovět návrhu svého předsedy Milana Uhdeho a volit veřejně. Má se tím předejít spekulacím, kdo je na koho napojen. Týdeníku Respekt například kromě jednoho všichni radní přiznali, že v rozřazovací volbě nedali hlas Radomíru Šimkovi. Přesto jich dostal osm. Až k soudu se zřejmě dostane spor neúspěšného kandidáta Fera Feniče s radní Danou Eklovou.

Ta Deníku řekla, že si Fenič na ČT vydělal 150 milionů korun a jeho pořady byly předražené. Jeho zvolení by podle ní bylo něco jako udělat „kozla zahradníkem“. Za tento obrat se Eklová včera Feničovi sice omluvila, za ostatní výroky ale ne.

Fenič včera sdělil, že proto na Eklovou podává trestní oznámení pro pomluvu: „Vědomě uvedla nepravdivé údaje, čímž mě jako tvůrce závislého na důvěře diváků velmi poškodila.“

Kdo se utká o křeslo šéfa ČT