„Jediným správným řešením je, aby ministerstvo překontrolovalo všech více než 61.000 podpisů, co jsem odevzdal, aby to bylo správné," poznamenal Okamura. Dodal, že stejně by vnitro mělo postupovat také u ostatních kandidátů. Na NSS žalobu doručí v úterý, zjištění vnitra podle něj nejsou důkazem, že nepředložil 50.000 podpisů, jak ukládá zákon. Senátor je připraven domáhat se svých práv v případě nutnosti také u Ústavního soudu.

Čistě náhodné

Okamurovou advokátkou je další neúspěšná prezidentská kandidátka Klára Samková. „Nehledejte za tím politiku, je to čistě náhodné," řekl k tomu Okamura, který se prý s právničkou, také napadající přímou volbu, zná už delší dobu.

Senátor dnes zdůraznil, že samotný koncept přímé prezidentské volby v Česku je špatný. Zákon totiž podle něj nařizuje občanovi něco, co nemůže splnit. Není prý v silách prezidentského kandidáta ověřit pravost údajů na podpůrné petici, přesto je ale kandidát za chyby sankcionován vyloučením z kandidatury.

Okamura, který na netradiční tiskovou konferenci v jedné z pasáží v centru Prahy dorazil s více než půlhodinovým zpožděním, se prý se svým týmem o postupu radil do poslední chvíle. Původně chtěl „udělat gesto" a vzdát se dalšího boje. „Do jisté míry by to byla úleva nepokračovat ve vyčerpávající kampani," podotkl.

Omezování práv

Po přezkoumání situace Okamura a jeho lidé zjistili, že většina vyřazených podpisů má chybu v adrese, a nejde tedy o neexistující petenty. Zákon přitom požaduje údaj, který občana identifikuje, tedy jménem, příjmením, datem narození či rodným číslem. „Z tohoto hlediska považujeme vyškrtnutí těch občanů, kteří neuvedli nebo uvedli nesprávně svou adresu trvalého pobytu za omezování jejich ústavních práv," poznamenal senátor.

Způsob odečtu neplatných podpisů ministerstvem vnitra má za naprosto nesprávný a protiústavní. „Ministerstvo lže, když tvrdí, že tu jsou dva či více výkladů. Není to pravda. Je jen jediný," zdůraznil Okamura. Připomněl také, že vnitro nebylo schopné dohledat ani jiného kandidáta, expremiéra Miloše Zemana. „Prosím o zamyšlení, v kolika dalších případech udělali pracovníci najaté soukromé firmy či amatérští brigádníci chybu," podotkl.

Vypadla i Bobošíková s Dlouhým

Ministerstvo vnitra do boje o Hrad minulý týden pustilo jen osm z 20 prezidentských uchazečů. Z vážných kandidátů vyřadilo kromě Okamury šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou a ekonoma Vladimíra Dlouhého. Podle vnitra měli příliš chybných údajů na nominačních peticích, které tak snížily počet podpisů pod předepsanou hranici 50.000.

Dlouhý už dal najevo, že se na NSS obrátí, Bobošíková se rozhodla jít nejprve cestou návrhu ministerstvu vnitra, což podle ní umožňuje zákon. Dnes vnitro vyzvala, aby opravilo „zjevné chyby".

Okamura po ministerském výpočtu tratil nejvíc, přišel o 26.000 podpisů z téměř 62.000 odevzdaných, zůstalo mu jich 35.751.

Senátor dnes uvedl, že už chystá návrh novely ústavy i prováděcího zákona k přímé prezidentské volbě, která by nynější chyby odstranila.

TOMIO OKAMURA

Datum a místo narození: 4. července 1972 v Tokiu; jeho matkou je Češka, otec má japonsko-korejský původ

Vzdělání: střední chemická průmyslovka

Současná funkce: senátor (od října 2012) a podnikatel

Zaměstnání: popelář a prodejce popcornu v kině (v Japonsku); průvodce japonských turistů v ČR, posléze zde začal japonské agentury zastupovat; jednatel cestovní kanceláře Miki travel; externí spolupracovník rádia BBC (2004 až 2005); spoluvlastník prodejny a velkoobchodu s japonskými potravinami a módou Japa; člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA, od roku 2004); viceprezident AČCKA (od roku 2009)

Rodina: dětství prožil střídavě v bývalém Československu a v Japonsku. Když jeho matka onemocněla, žil s mladším bratrem nějaký čas v dětském domově v Mašťově u Podbořan. Z tříletého manželství s Japonkou Mie má syna Ruye (17).