Bude lepší, když to tajné služby prověří, řekl dnes Zeman serveru Blesk.cz. V pondělí uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka jed skladován. Informaci má dostat do měsíce. Vyhoštění ruských diplomatů je podle něj kompetencí premiéra Andreje Babiše (ANO).

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Rusko dříve uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely, což ostře odmítl Babiš. Česko kvůli solidaritě s Británií v pondělí vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří musejí i s rodinami opustit zemi do 1. dubna. Zeman řekl, že proti vyhoštění nic nemá a že jde o kompetenci vlády.

Inaugurace prezidenta Miloše Zemana pro jeho druhé funkční období probíhala 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Martin Stropnický, Karla Šlechtová.
Kauza novičok: Šlechtová vítá, že Zeman pověřil BIS. Gazdík mluví o velezradě

Prezident uvedl, že podezření o výrobě nebo skladování novičoku nevěří. Bude ale podle něj lepší, když bude mít ujištění, že tomu tak není. Koudelka mu slíbil, že zprávu BIS zpracuje do měsíce. Zeman podotkl, že se nezdá, že by se BIS o téma zajímala "sama od sebe". Dodal, že záležitostí by se měl podle jeho názoru zabývat také Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ten minulý týden uvedl, že ČR nevlastní, nevyrábí ani nevyvíjí chemické zbraně. Podle jeho informací nebylo a není s látkou novičok na území ČR nijak nakládáno.

Za úkolování BIS se Zeman dočkal kritiky například od předsedy opozičního hnutí STAN Petra Gazdíka, podle kterého by se záležitostí měl zabývat Senát, protože jde o jednání na hraně velezrady. Vadí mu, že tím prezident zpochybňuje vyjádření českých ministrů. Poslankyně ODS Miroslava Němcová souhlasí s tím, že se Zeman v politickém slova smyslu velezrady dopustil. V trestněprávní rovině ale podle ní asi řízení nebude moct být zahájeno. Šéf poslanců STAN Jan Farský dnes na tiskové konferenci řekl, že prezident Zeman se zapojil do šíření dezinformací a šel tím proti zájmům ČR.

Zeman odmítl kritiku za úkolování BIS. Prezident podle něj má "svaté právo" úkoly BIS zadávat a takové rozhodování se dává pouze na vědomí vládě. Dodal, že o tom informoval Babiše. BIS na svém webu uvádí, že prezident může této tajné službě uložit úkol "s vědomím vlády".

Zeman řekl, že ho znepokojil nedávný článek v Lidových novinách, který podle něj s odvoláním na vědce připouští, že byl v Česku v minulosti v režimu přísně tajné skladován. "Prověřme to, ať máme klidné spaní," řekl Zeman. Zároveň řekl, že může konstatovat, že nejen tento článek, ale také "některé další zdroje", které nemůže uvádět, protože nejsou "otevřené", vedou k určitým pochybnostem.

Lidové noviny v pátek v citovaném článku uvedly, že čeští vědci připouštějí, že novičok teoreticky na území České republiky mohl být vyvíjen. Dělo by se tak v utajovaném režimu.

Ruské velvyslanectví v Praze.
Kauza Skripal: Česko vyhostí ruské diplomaty. Zeman pověřil BIS kvůli novičoku