Kontroly inspekce zahajuje na základě opatření obecné povahy, které ve středu vydala k novelizovanému nařízení vlády o seznamech návykových látek. „Inspektoři bezprostředně zahajují kontrolu dodržování uvedeného opatření v celém řetězci uvádění potravin do oběhu. Intenzita kontrol se bude odvíjet zejména od výsledků kontrol v terénu,“ uvedla SZPI.

Jak zajistit, aby se nevhodné výrobky nedostaly do rukolu dětí? 

Přípravky s HHC nabízené v automatech. Ilustrační foto
Medvídci s HHC? Výrobci jsou vždy krok před námi. Musíme jednat, říká poslankyně

Vláda se rozhodla tyto syntetické látky zakázat kvůli tomu, že se k nim bez problémů dostávaly děti. Prodejci je nabízeli i ve formě cukrovinek, jež se obalem a podobou nikterak nelišily od těch obvyklých v obchodech s potravinami. Nepomáhal ani zákaz prodeje dětem a mladistvým do 18 let.

Sběratelský předmět

Výrobci v textu na obale například uváděli, že jde o sběratelské předměty či že je výrobek určen jen k průmyslovým, technickým a zahradnickým účelům. S tímto nyní neuspějí. Za potravinu bude považován jakýkoliv výrobek, který má vzhled, vůni, chuť, tvar, některé složky či jiné charakteristické vlastnosti typické pro potravinu, a proto lze důvodně předpokládat, že spotřebitel bude výrobek používat jako potravinu, tj. bude ji konzumovat, uvedlo minulý pátek ministerstvo zemědělství.

Medvídci s HHC nejsou ničím výjimečným. K dětem se dostávají i jiná lákadla:

Přípravky s HHC nabízené v automatech v Karlových Varech.
Kratom, energeťák a teď medvídci s HHC. Děti netuší, co jedením bonbonů riskují

Vláda novelu vytvořila poměrně rychle na základě několika případů, při nichž se museli záchranáři a lékaři postarat o nezletilé, kteří se předávkovali. Zákaz prodeje skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která látky označuje za psychoaktivní a reguluje jejich prodej.

Nyní ji projednává Poslanecká sněmovna, zatím ale není shoda na jejím konečném znění, aby mohla být schválena.