Tu do tábora přivezli jako patnáctiletou v roce 1942 i s celou její rodinou. Žena poté prošla i koncentračními tábory v Osvětimi, Ravensbrücku, Buchenwaldu a dalšími, než se po válce konečně vrátila do Čech. Její rodina se ale odškodnění nikdy nedočkala.

Nyní se dokonce z úst místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO) dozvěděla, že tábor v Letech ani koncentrační tábor nebyl. „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," zaznamenal Babišova slova server Aktuálně.cz.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Před blížícími se volbami rozhodl politicky parazitovat na problémech soužití s Romy, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Překročil tak podle něj tenkou hranici mezi populismem a náckovstvím.

Babiš se ale brání tím, že server jeho výrok vytrhl z kontextu. „Ta debata nebyla vůbec o Letech," řekl včera a připomněl, že nyní řeší s ministrem kultury možnost odkupu stávajícího areálu.

Takovému vysvětlení ale mnoho jeho kolegů ve vládě nevěří a například vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) jej považuje za slabé a za cynickou urážku všech zavražděných a mučených. I on připomněl, že vláda v současné době jedná o odkoupení pozemku.

Trestný čin?

Miroslav Kalousek (TOP 09) si dokonce myslí, že Babiš spáchal trestný čin, neboť tak lze popírání holocaustu klasifikovat. „TOP 09 navrhne příští týden zařazení mimořádného bodu na program sněmovny, která by dle mého názoru měla vyzvat ministra Babiše k omluvě a rezignaci," řekl Kalousek. K omluvě a odstoupení ministra financí vyzval i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Babiš se nakonec za svůj výrok včera omluvil. „Samozřejmě odsuzuji holocaust, odsuzuji koncentrační tábory. Pokud jsem se někoho dotkl, tak se všem omlouvám," řekl Babiš během včerejšího představování kandidátů hnutí ANO v krajských volbách.

Politolog Bohumil Doležal se ale nedomnívá, že by voliči kvůli výrokům šéfa ANO přestali hnutí podporovat. „Tohle je věc, kterou žije pouze intelektuální obec. Toto je typický příklad populismu. Nicméně to, co řekl, je jen taková třešnička na dortu," řekl Doležal a dodal, že Babiš měl kvůli koncentraci politické, ekonomické a mediální moci odstoupit už před třemi roky.

Koncentrační tábor v Letech
Pracovní tábor Lety byl koncentrační tábor zřízený 
10. července 1942 a byl určený k internaci Romů. Později přibyl ještě tábor v Hodoníně (u Kunštátu).

Internací v Letech prošlo 1309 lidí, v Hodoníně pak dalších více než 1300.

V Letech zemřelo nejméně 326 osob, v Hodoníně 194, 
z toho část v důsledku tyfové epidemie.

Ze 30 v táboře narozených dětí nepřežilo žádné.

V prosinci 1942 rozhodla berlínská vláda postavit Cikány na stejnou úroveň s Židy a 16. prosince 1942 Heinrich Himmler nařídil jejich deportaci do vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka. Prvních 94 dospělých bylo deportováno do Osvětimi již 3. prosince.

Zdroj: Wikipedie, foto: ČTK