Prezidentova slova ohledně výměnného obchodu Baxu podle jeho vyjádření zaskočila, jako přímý nátlak to však neoznačil. 

Sněmovní podvýbor pro justici začal dnes večer projednávat podezření kolem ovlivňovaní soudců Hradem. Na schůzi dorazili všichni tři pozvaní hosté, prezidentův kancléř Vratislav Mynář, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

Členové podvýboru rozhodli, že jednání bude otevřené veřejnosti. Schůze podvýborů se obvykle konají za zavřenými dveřmi. Na dnešní jednání dorazili i poslanci, kteří nejsou členy podvýboru. Patřili mezi ně například Marek Benda (ODS), Dominik Feri (TOP 09) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Sezení vzbudilo i značný zájem médií.

Předseda podvýboru Pavel Blažek (ODS) svolal schůzi "s ohledem na závažná vyjádření některých představitelů justice". O tom, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal nedávno týdeník Respekt. Baxa pak v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách.

Prezident Miloš Zeman se následně proti interpretacím kontaktů jako ovlivňování soudců ohradil, doporučení jsou podle něho vyjádřením názoru. V televizi Barrandov Zeman také řekl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření. Ten se však dnes proti Baxovi ohradil. "Ústavní soud je plně obsazen, nechápu, jak by to pan prezident mohl nabízet," uvedl Mynář. 

Přiznal však, že v zastoupení Zemana hovořil se soudcem Šimíčkem, a to ve věci služebního zákona.

Proti slovům soudce Baxy se ohradil na svém twitterovém profilu dnes večer hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Senátor Václav Láska (SEN 21) dnes podal na Mynáře trestní oznámení pro podezření ze zasahování do nezávislosti soudu. Tomu, kdo působí na soudce v úmyslu, aby soudce porušil své povinnosti v řízení před soudem, hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.

K ovlivňování soudců Hradem se dnes v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál vyjádřil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj bylo "nepochybně nepřípustné", že pracovník prezidentské kanceláře kontaktoval soudce a snažil se mu "vsugerovat nebo jiným způsobem nastiňovat představu, jak má být rozhodnuto".