Předseda komise poslanec Pavel Blažek (ODS) neuvedl, proč poslanci pozvali i Mynáře. "Pátého devátý dojde k vyslechnutí ministrů Babiše a Chovance. Komise také rozhodla o tom, a to je asi novinka, že bude pozván k výslechu i pan Mynář, to znamená kancléř prezidenta Zemana," řekl novinářům Blažek. Předpokládá, že na ten samý den komise pozve i kancléře.

Komise podle něj zatím neobdržela od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodnutí o zproštění mlčenlivosti ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína ani bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa, kterého musí zprostit mlčenlivosti nový ředitel BIS Michal Koudelka. Proto komise zatím nemůže naplánovat jejich výslechy.

Čtyřhodinová diskuse

Tuhý příliš nekomentoval, o čem se členy komise zhruba čtyři hodiny diskutoval. "Předmětem byla nejenom organizační změna ve struktuře policie, ale i další okolnosti," uvedl. Otázek bylo podle něj velké množství. "Stále trvám na tom, že změna byla důvodná a i v tuto chvíli mohu konstatovat, že Národní centrála proti organizovanému zločinu již funguje a bez jakýchkoli komplikací," dodal. Někdejší ředitel zaniklého protimafiánského útvaru Robert Šlachta vypovídal už na minulém zasedání komise.

Tuhý označil spekulace, že z telefonu, který dříve používali jeho blízcí, prý unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek, za absolutní nesmysl. Řekl také, že nemá žádný vztah k firmě Tesco SW a s lidmi kolem ní nikdy nekomunikoval.

Únik informací

Z "brutálního" úniku informací z vyšetřování už dříve Tuhého nařkl bývalý detektiv zaniklého protimafiánského útvaru Komárek. Vzájemně na sebe podali trestní oznámení. Komárek ve čvrtek před sněmovní komisí vypovídal celé dopoledne. Nestihl říci vše, pokračovat proto bude začátkem září. Komárek mluvil hlavně k takzvané Šlachtově zprávě. "Použil bych vulgární slova," komentoval změny v policejní organizaci. Nabídku z celní zprávy, kam míří Šlachta, nedostal.

Ke změnám v policii mluvil před komisí taky Tuhého náměstek Zdeněk Laube. Uvedl, že se vyjádřil i k případům, o něž se podle některých informací zajímal. Zjišťování dat před novináři popřel. Soudí ale, že ví, proč se v těchto souvislostech objevilo i jeho jméno. Detailně to, jak uvedl, vysvětlil členům komise. "Na rozdíl od ostatních já nebudu vynášet informace včetně akce Vidkun," dodal Laube.

Jako poslední vypovídal na nynější schůzi bývalý ředitel někdejší protikorupční policie a současný náměstek ředitele nové Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Vild. Jeho slyšení bylo zatím nejkratší, trvalo zhruba hodinu. Sezení členů komise skončilo těsně před půlnocí na čtvrtek, trvalo celkem zhruba 15 hodin.

Blažek poznamenal, že materiál, jenž je obecně nazýván Šlachtovou zprávou, je ve skutečnosti soubor dokumentů z různých policejních spisů, které dával dohromady Komárek. O tom, že materiál nebude zveřejněn, rozhodla komise drtivou většinou. "Důvody jsou ryze formálně právní, nikoli politické," poznamenal Blažek. Podle Tuhého jde i o informace, které se mohou týkat taky živých případů.

Komárkovo slyšení má pokračovat 8. září odpoledne. Další jednání komise ale začne už 31. srpna odpoledne. Pozváni jsou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár a pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.