Každý okamžitě vidí, jestli se nachází pod průměrem nebo patří mezi ty šťastnější.

Funkce starosty nebo primátora bezesporu patří mezi profese lukrativní, těžko už ale soudit, zda také prestižní.

Platy takto vysoce postavených úředníků jsou pochopitelně vypočítávány podle stanovených tabulek. Vše se odvíjí od počtu obyvatel obce, kde starosta působí.

Tak tedy, pokud budete dělat starostu v obci do jednoho tisíce obyvatel, máte podle tabulek nárok na plat ve výši 25 110 korun.

Následně to funguje tak, že u obcí nad tisíc obyvatel se plat starosty sníží, ovšem přibývá určitá suma peněz za každou další stovku obyvatel.

Aby platy v početnějších městech nevystoupaly do astromických částek, platí nepřímá úměra. Čím více obyvatel, tím menší jsou příplatky za jednotlivé stovky obyvatel.

Adekvátnost odměny

Starosta klasického bývalého okresního města, které má nejméně dvacet tisíc obyvatel, si měsíčně přijde skoro na padesát tisíc korun. Pouze pro srovnání, měsíční plat eurokomisaře České republiky je zhruba 522 000 korun. Lze už tedy jen spekulovat o pracovní vytíženosti těchto politiků a adekvátnosti finanční odměny k jejich odvedené práci nebo třeba výši funkčních požitků.

Mezi lidmi kolují různé názory a spory o výši platů vysokých úředníků a politiků. Málokdo se ale zamyslí nad tím, jakou práci třeba vykonává starosta menšího města či obce, a jakou například poslanec. Plat šikovného starosty, který si spoustu věcí vyřizuje sám, je jistě neadekvátní mzdě vysokého politika, jenž úkoluje spoustu lidí kolem sebe.

„Myslím, že platy starostů jsou nepřímo úměrně vysoké, ale když je starosta schopný člověk, neviděl bych v tom žádný problém. Ve srovnání s takovým poslancem, který dělá podstatně méně, je to také neúměrné. Záleží na úhlu pohledu,“ sdělil Příbramák Martin Beran.

Někdo to však vidí naprosto jednoznačně. „Platy starostů? Je to dost peněz. Podle mého názoru by se část těch peněz dala využít jinde. Já například dřu od rána do večera jako mezek a nemám v podstatě stále nic. Nezdá se mi to jako úplně spravedlivě nastavený režim,“ řekl Deníku Příbramák Petr Černohorský.

Zeptali jsme se také mladší generace, která je buď smířená se stávající situací nebo se snaží už od začátku nerovnoměrnými prostředky zapadnout do nerovnoměrné ligy.

„Platy starostů i politiků jsou zbytečně vysoké. Je jasné, že obyčejní lidé vydělávají méně, ale mnohdy je ve výši platů doslova propastný rozdíl. Paradox je, že si poli〜〜〜tici stěžují, jaká je krize a jak je nedostatek financí, ale aby si sáhli na své peníze, tak to je pro ně nemorální,“ řekla Příbramačka Jana Roškotová.