Expozice s názvem Titanic: Výstava artefaktů přináší na tři stovky autentických předmětů vyproštěných ze slavného vraku a příběhy obětí jedné z největších dopravních tragédií v dějinách lidstva. Mezi exponáty je například třítunový „úlomek“ trupu lodi. Na palubě největší lodi na světě zahynulo během dubnové noci v roce 1912 více než 1500 lidí (na palubě bylo 2228 cestujících). Ztroskotání „nepotopitelné“ lodi hned při její první plavbě Atlantikem způsobila srážka s ledovcem.

Za projektem stojí společnost RMS Titanic, jež má výlučná práva na vyprošťování předmětů z vraku a jejich vlastnictví. Od roku 1987 podnikla už sedm záchranných a výzkumných expedic, během nichž vytáhla z mořských hlubin přibližně 5500 předmětů. Do Brna se výstava přesunula z Budapešti a po dvou měsících se přestěhuje do Prahy.

„Výstava je velmi úspěšná,“ uvedl Petr Novák ze společnosti Live Nation, která stála i za kontroverzní výstavou vypreparovaných lidských těl Bodies. Tu v Praze vidělo přibližně 350 tisíc lidí. „Doufáme, že se tomuto číslu v Brně a Praze přiblížíme,“ říká organizátor výstavy Aleš Hrbek. VBudapešti na ni přišlo kolem půlmilionu návštěvníků. Výstava je přitažlivá hlavně stovkami artefaktů vytažených z vraku Titaniku.

Autentické rekonstrukce kajut

Návštěvníci při vstupu obdrží vstupenku v podobě palubního lístku skutečného pasažéra. Poté si budou moci projít rozsáhlé rekonstrukce místností, jež přiblíží osud zaoceánského parníku od jeho stavby, běžný život na palubě, jeho tragickou zkázu až po úsilí zachránit z vraku jednotlivé předměty.

Výstava přitom nabídne autentické rekonstrukce kajut první a třetí třídy, možnost vystoupit na kapitánský můstek nebo vyslechnout jednotlivé příběhy cestujících. Mezi vylovenými předměty bude také například kufřík, cylindr, jemný porcelán či dobový tisk z anglického Southamptonu.

Podle Hrbka si americký producent výstavy podržel také výsadní postavení při nakládání s nálezy. „Při instalaci nesměl exponáty z krabic vytahovat nikdo jiný než jeho lidé,“ uvedl.

Česká republika není jedinou zemí, kde jsou nálezy z Titaniku k vidění. Souběžně putují dvě výstavy po USA. Brněnská výstava je k vidění v Titanic Hall, kde zabere přes dva tisíce čtverečních metrů. Vstupné se bude pohybovat mezi 200 a 300 korunami.

„Nepotopitelný“ parník poslal ke dnu ledovec
Praha/ Titanik byl luxusní parník společnosti White Star Line. Stavba Titaniku začala 22. března 1909 snýtováním prvních ocelových plátů lodi.
O necelé dva roky později byl Titanic 31. května 1911 spuštěn na vodu. Ještě skoro celý rok trvalo umístění lodních motorů, kotlů, interiéru, lodní kuchyně a navigačních přístrojů. Byla to největší a nejmodernější loď světa.
Titanic byl 269,03 metru dlouhý a 28,19 metru široký. Hmotnost obrovské lodi byla 52 310 tun. V jejím trupu bylo 131 186 krychlových metrů prostoru. Z toho 61 818 metrů bylo pro přepravu nákladu a cestujících. Motory měly výkon 50 tisíc koňských sil.
Prostorné jídelny, luxusní kajuty a společné prostory byly zařízeny ve stylu různých historických období. Titanic ztroskotal na své první plavbě z anglického Southhamptonu do New Yorku v noci ze 14. na 15. dubna roku 1912 v severním Atlantiku.
Důvodem tragédie byla srážka s ledovcem. Po nárazu se začala loď potápět a po 2 hodinách a 40 minutách zmizela v mořských hlubinách. Při katastrofě zahynulo na 1500 cestujících a členů posádky. Zkázu přežilo 706 lidí.
Vrak Titaniku se nachází 1549 kilometrů severovýchodně od New Yorku a 728 km jihovýchodně od pobřeží Newfoundlandu v hloubce čtyř kilometrů pod hladinou oceánu. Vrak, který je rozlomený na dvě části, objevil v roce 1985 tým dr. Ballarda.