Meteorologové varovali, že se na většině území mohou od dnešních 13:00 až do noci vyskytnout velmi silné bouřky. Napršet při nich může v krátké době kolem 50 milimetrů srážek a mohou padat dvoucentimetrové kroupy. Výstraha platí pro celou republikou s výjimkou části jižní a střední Moravy, kde mají být bouřky o něco mírnější.

Následky úterní bouřky v Karlových Varech
Západní Čechy zasáhly silné bouřky. Vytopily část Karlových Varů

„Během dnešního odpoledne vzroste potenciál pro vznik velmi silných bouřek, které budou zpočátku vznikat na horách, postupně i jinde. Jejich výskyt bude velmi lokální, to znamená, že se neobjeví na celém území vymezeném ve výstraze. Vzhledem k pomalému postupu bouří budou největším nebezpečím přívalové srážky s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů, výjimečně mohou být úhrny i vyšší,“ uvedl ČHMÚ. Se silnými bouřkami počítá předpověď i pro čtvrtek, spadnout při nich může okolo 30 milimetry srážek.

Po intenzivních bouřkách se mohou rychle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít komunikace. „Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ uvedl ČHMÚ. Lidé by měli kvůli silnému větru zajistit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a při bouřce jezdit po silnicích velmi opatrně.