Počasí v Česku bude až do nedělního večera ovlivňovat zvlněná studená fronta. Zejména ve východní polovině země meteorologové očekávají trvalejší a místy i vydatný déšť. Srážky v neděli odpoledne sice zeslábnou, ale na většině území budou pokračovat s proměnlivou intenzitou i v noci na pondělí a během pondělí.

Aktuální výstraha meteorologů před vydatným deštěm se týká celé Moravy i Slezska a východní poloviny Čech. S velmi vydatnými srážkami je třeba počítat v oblasti Krkonoš a Beskyd, v celém Zlínském kraji a také na většině Českomoravské vrchoviny.

Východní polovinu České republiky o víkendu čekají vydatné deště. Ilustrační snímek
Východní polovinu Česka čeká o víkendu vydatný déšť. Zvednou se hladiny řek

„V Krkonoších, v Jeseníkách a Beskydech a dále ve Zlínském kraji a na Vysočině se za celé období očekávají úhrny mezi 40 až 70 milimetry, na východě území v kombinaci s bouřkami až 100 milimetrů,“ uvádí ČHMÚ.

Na ostatním území, kde je v platnosti výstraha na vydatný déšť, očekávají úhrny od 20 do 60 litrů vody na metr čtvereční.

V důsledku vydatných dešťů mohou dnes v noci a v neděli dosáhnout některé řeky a potoky povodňového stupně. Varování se týká především toků odvodňujících Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše a Českomoravskou vrchovinu. Ojedinělé dosažení prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně není vyloučeno ani na menších horských tocích v české části povodí Odry.