Pondělní ráno bylo pravděpodobně z celého týdne nejchladnější. Na Šumavě se téměř na všech místech pohybovala teplota kolem minus 25 stupňů Celsia. Během dne mráz poleví, přes den má být polojasno, ojediněle se objeví mrznoucí mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Postupně začne od západu přibývat oblačnost s ojedinělým slabým sněžením. Nejvyšší denní teploty mají být v pondělí – 6 až – 3 °C, na horách – 4 až – 1 °C.

V úterý bude kolem nuly a má sněžit. V dalších dnech tohoto týdne se mírně oteplí, noci sice zůstanou mrazivé, ale minima se budou většinou pohybovat okolo pěti stupňů pod nulou. „Sníh, který napadl o uplynulém víkendu, tak bude zůstávat nebo jen pozvolna odtávat,“ dodali pracovníci ČHMÚ.

Až metr sněhu napadl za pátek a sobotu na některých místech jižních Čech. V kraji byl po celý víkend vyhlášen kalamitní stav:

Po kalamitě přichází na řadu odklízení sněhu. Toho na jihu Čech napadlo kolem půl metru. Na snímku Větřní.
ON-LINE: Silničáři na jihu Čech odklízejí následky kalamity. Obávají se mrazu

Po vydatném a trvalém sněžení, které zasáhlo Česko o uplynulém víkendu, byla dnes situace na silnicích mnohem klidnější. Ve vyšších polohách ležela ujetá vrstva sněhu krytá posypem, někde byla námraza.

Například ve vyšších oblastech Náchodska, Trutnovska, Rychnovska a Jičínska se na vedlejších silnicích tvořily sněhové jazyky. Na nesolených silnicích v Krkonoších a Orlických horách byla uježděná vrstva místy zledovatělého sněhu o síle až 15 centimetrů. Opatrní by měli být řidiči i na hlavních tazích, kde se mohou vyskytovat zbytky sněhu. Dálnice D11 byla po chemickém ošetření mokrá.

Po kalamitě přichází na řadu odklízení sněhu. Toho na jihu Čech napadlo kolem půl metru. Na snímku Větřní.Po kalamitě přichází na řadu odklízení sněhu. Toho na jihu Čech napadlo kolem půl metru. Na snímku Větřní.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Řidiči by měli být také opatrní v okolí Hlinska, Litomyšle, Moravské Třebové, Svitav, Poličky, Žamberka nebo Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Na Lanškrounsku a v Železných horách se tvořily sněhové jazyky, místy byla vozovka zledovatělá.

Silnice v Moravskoslezském kraji zůstávaly ráno i nadále sjízdné jen s opatrností. Na Opavsku a Frýdecko-Místecku ležely na cestách zbytky rozbředlého sněhu. Na Vsetínsku se vlivem silného větru místy tvořily sněhové jazyky a závěje, na silnici II/493 u Petrůvky na Zlínsku a silnici II/150 u Komárna na Kroměřížsku byla námraza. Na většině území Jihomoravského kraje, hlavně na Břeclavsku a Hodonínsku, museli řidiči ráno počítat s rizikem námrazy. Opatrně jezdit by měli i na dálnicích D1 a D2.

Sníh, zásahy hasičů, MS kraj, 3. prosince 2023.Hasiči v Moravskoslezském kraji měli o víkendu kvůli sněhu plné ruce práce. Zdroj: se svolením HZS MSK

Jihočeský kraj má za sebou z pohledu počasí nestandardní víkend. Páteční a sobotní intenzivní sněžení způsobilo potíže v dopravě a výpadky v dodávkách elektřiny. Hejtman Martin Kuba (ODS) proto v sobotu ráno vyhlásil kalamitní stav, odvolal ho v neděli v podvečer. Vyhlášení kalamitního stavu umožňuje obcím nedodržet běžná pravidla pro údržbu veřejných komunikací. Vyhlašuje se v situaci, kdy přírodní podmínky, například sněžení, výrazně zasahují do běžného života většího počtu obyvatel.