Druhý nejvyšší ústavní činitel Miloš Vystrčil (ODS) se rozhodl koncem srpna navštívit Tchaj-wan, jakkoli s tím prezident, premiér a ministr zahraničí nesouhlasí. „Jsem přesvědčen, že je to správné z ekonomického hlediska i toho, jak se mají k sobě demokratické země chovat,“ uvedl Vystrčil. Cestu, na níž ho mají doprovázet podnikatelé i manželka zesnulého šéfa horní komory Věra Kuberová, vnímá jako obhajobu hodnot spojených se sametovou revolucí a Václavem Havlem.

Bezmoc mocných

„Do České republiky se vrací hodnotový střet, který jsme v roce 1989 vítězně vybojovali. Střet mezi základními hodnotami a principy, na kterých fungujeme, jako jsou vláda, práva, svoboda, suverenita či demokracie, a něčím, co jsem nazval počítáním grošů,“ zdůraznil Vystrčil.

Včera poprvé zmínil i schůzku ústavních činitelů letos 11. března: „Ukázalo se, že premiér a ministr vnitra byli zcela závislí na tom, co udělá nedemokratická Čína; když budeme zlobit, neprodá nám ochranné pomůcky.“ Tato „bezmoc mocných“ Vystrčila kromě jiného přesvědčila, že nelze hrát podle čínských not. Jeho krok má i silný ekonomický kontext. Čína ke konci roku 2017 vykazovala přímé investice v českém zpracovatelském průmyslu ve výši 410 milionů korun, Tchaj-wan 5,69 miliardy, tedy bezmála čtrnáctkrát více.

Premiér Andrej Babiš včera v Hradci Králové zopakoval, že jde o rozhodnutí předsedy Senátu: „Musí si zvážit sám, jaký to bude mít ekonomický dopad na naše firmy.“ Jeho podpis, jímž schvaluje poskytnutí vládního speciálu, je prý jen formální. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) sdělil, že ze zákona nemá kompetence cestu zrušit či zakázat.

Šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) byl v rozhovoru s Deníkem údernější: „Sebevědomá politika není založena na prázdných gestech, ale na dlouhodobé schopnosti prosazovat české zájmy.“

Prázdné gesto

Na dotaz, zda doporučí ministrovi obrany poskytnout Vystrčilovi speciál, Petříček odpověděl: „Zatím jsem tu žádost neviděl. Mohu jen zopakovat, že bychom měli respektovat rozdělení moci ve státě, zahraniční politiku tvoří vláda a ta panu Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan doporučit nemůže.“

Šéf diplomacie dodal, že „pokud máme zájem na rozvoji spolupráce s Tchaj-wanem, měli bychom se držet politiky, kterou jsme nastavili v 90. letech, kdy byl prezidentem Václav Havel“. Jak dodal, vycházela z toho, že ČR uznává politiku jedné Číny, ale zároveň si vyhrazuje právo spolupracovat s Tchaj-wanem v oblasti investic, vědy, kultury či cestovního ruchu. „Proto nevím, zda cesta pana předsedy Vystrčila může přinést něco nového,“ dodal Petříček.