Bárta se hájí tím, že jim pouze poskytl půjčku. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík v pátek řekl, že není vhodné řešit tak citlivou věc přes média.

„Naše trpělivost ale není bezbřehá, čekáme vysvětlení v řádu hodin, nikoli dnů,“ uvedl.

Odmítl spekulovat o tom, zda je ještě přijatelné další angažmá někdejšího šéfa agentury ABL Bárty ve vládní funkci. Situace je podle něj ale neudržitelná, protože nelze spojovat ekonomickou moc s mocí politickou.

Místopředseda Senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka řekl, že také jeho strana očekává slíbené vysvětlení ze strany Věcí veřejných. „Jde o nutnost, na kterou čekají nejen koaliční partneři, ale i veřejnost,“ uvedl. Připomenul, že ze strany VV zazněl slib, že to bude v pátek, pak se podle něj udiví.

Po vyloučení Kristýny Kočí, která oznámila úplatek ve výši půl milionu, nyní nejmenší vládní strana volí na zasedání poslaneckého klubu nového předsedu sněmovní frakce.

TOP 09 chce koaliční jednání

TOP 09 chce ihned po avizovaném výstupu lídrů Věcí veřejných svolat koaliční jednání. Pokud se uskuteční, odehraje se zřejmě večer, protože ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je na zasedání rady ministrů v Maďarsku. „Připraven je přijet během několika hodin, když bude třeba,“ uvedl Gazdík s tím, že je v telefonickém kontaktu i s předsedou TOP 09 a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který se vrátil z cesty po Jižní Americe. Schopen je na situaci zareagovat i celý poslanecký klub TOP 09, řekl Gazdík.

Na čtvrtečním večerním jednání svolaném předsedou strany Radkem Johnem klub vyloučil ze svých řad dosavadní šéfku sněmovní frakce a poslance Stanislava Humla. Spolu s Jaroslavem Škárkou, který oznámil úplatek za loajalitu počátkem týdne, tak klub ztratil tři z původních 24 členů.

Podle Mladé fronty Dnes Bárta vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc, což vyplývá z jeho pětileté koncepce, kterou sepsal v roce 2008. Tehdejší majitel bezpečnostní agentury ABL podle zveřejněných dokumentů plánoval mimo jiné koalici VV s ODS na pražském magistrátu. Bárta přitom od začátku svého politického působení veřejnosti tvrdil, že mu nejde o byznys. Na důkaz toho prodal svůj podíl v ABL bratrovi. Nyní se ke strategii nevyjadřuje, domluvený rozhovor s MfD podle deníku zrušil.

„Musíme směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci,“ uvedl podle listu před lety ředitel ABL Bárta. Vysvětlil, že velké zakázky získávají vždy ti „nejlepší“ – tedy firmy s největším obratem a počtem zaměstnanců.

Čtěte také:
Krize VV vyústila ve vyloučení Kočí a Humla

Poslanec Škárka exkluzivně pro Deník: 170 tisíc bylo za větší vliv v Plzni