Hladiny vodních toků nyní podle mluvčího vykazují setrvalou tendenci, případně lehký pokles. Nejhorší situace je na řece Romže ve stanici Stražisko, vykazuje tři procenta obvyklého stavu, dále Velička ve Strážnici (pět procent), Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí (sedm procent), Vsetínská Bečva v Jarcové a také Jevišovka v Božicích jsou na 11 procentech.

Sucho v ČR - Ilustrační foto.
Česko zažívá nejhorší sucho za 500 let. Jeho konec je v nedohlednu

"Některé drobné toky jsou již vyschlé úplně. Situace je ale velmi vážná také na významných vodních tocích - například v největší moravské řece Moravě protéká jen okolo dvaceti procent běžného dubnového průtoku," uvedl mluvčí.

Přínos vodních nádrží

Stav toků dlouhodobě zlepšují vodní nádrže, které upouštějí více vody, než kolik do nich nateče. Za poslední týden šlo o více než milion metrů krychlových, za celý měsíc duben byl rozdíl mezi přítokem a odtokem téměř 4,5 milionu metrů krychlových. Nejvíce se na tzv. nadlepšování stavu toků podílí přehrady Vranov, Nové Mlýny a Vír.

Ministr k letošnímu suchu a narůstajícímu deficitu srážek: 
Ministr životního prostředí Richard Brabec ve středu uvedl, že současná situace je katastrofická. „Čelíme bezprecedentnímu období sucha jak ve své délce, tak svými dopady,“ upozornil. 

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11 tisíc kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Plošné testování
ON-LINE: Denní přírůstek nakažených se mírně zvýšil. V úterý přibylo 59 případů