„Je to katastrofa. Na šikovného kluka z učňáku ani nepamatuji. U zedničiny nevydržel žádný,“ potvrzuje trend posledních let majitel stavební firmy z Bučovic Josef Reška. Nepomáhá ani fakt, že o obkladače, svářeče nebo zámečníky se podniky doslova perou. Nebo že jim jsou soukromníci ochotni zaplatit až čtyři sta korun za hodinu.

„Do učebních oborů se nám hlásí 101 žáků, mohli bychom přijmout o 50 víc,“ sdělil Deníku ředitel Středního odborného učiliště stavebního v Rybitví Jaroslav Pakosta. Podobné odpovědi lze před pondělními přijímacími zkouškami na střední školy slyšet téměř ze všech učlišť.

Ministerstvo školství předpovídá, že pokles zájemců o výuční list se v budoucnu může pohybovat mezi 30-60 procenty. „Veřejnost by měla pochopit, že je nesmysl chtít mít z každého dítěte maturanta. Také podniky musí daleko aktivněji vstupovat do náboru budoucích zaměstnanců už na začátku studia, například pomocí stipendií,“ míní Pakosta.

Stavitel Reška je přesvědčen, že učňovské školství se ubírá špatným směrem. „Teoretické předměty by se měli učit ve škole, ale všechno ostatní by měli absolvovat v terénu. Pokud by mi stát dal na praxi odpovídající částku, klidně bych si dva tři učně vychoval,“ míní Reška. Momentálně staví sedm rodinných domků v satelitním městečku na okraji Brna. „Na staveništi se pohybují hlavně Ukrajinci, Rumuni nebo Maďaři, česky mluvící zedník je tam výjimkou,“ říká Reška.

Není divu, počet absolventů učňovských oborů v posledních čtyřech letech v ČR klesl o 21 procent. SOU letos navštěvuje 123 600 žáků, zatímco v roce 2004 to bylo 147 900. „Musíme zahájit diskusi o daňovém zvýhodnění podnikatelských subjektů, které se zapojí do podpory středního odborného vzdělávání, jehož stav je alarmující,“ je přesvědčený šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Počty žáků SOU

Školní rok: Přijato - Úbytek
2003/04: 51 900
2007/08: 42 600 - 18%

Školní rok: Absolventů - Úbytek
2002/03: 45 600
2006/07: 36 300 21%
Zdroj ÚIV