„Dojde-li ke změně nemocnic na akciové společnosti v podobě navrhované ministrem Julínkem, bude univerzita donucena ukončit klinickou výuku na svých fakultách,“ uvedl akademický senát univerzity ve svém včerejším prohlášení.

Plně se za něj postavil i rektor univerzity Václav Hampl. „Pokud se naplní transformační mechanismus dle ministerských plánů a dojde k přeměně stávajících fakultních nemocnic na standardní akciové společnosti, přestanou se na uskutečňování klinické výuky vztahovat stávající právní předpisy. Nebude možné zákonem garantovat princip neprivatizace, nebude možné univerzitám zaručit jakékoliv rozhodovací kompetence v oblasti výuky, vědy a výzkumu,“ uvedl rektor.

Transformace může skončit prodejem nemocnic

Z pěti lékařských fakult Univerzity Karlovy ročně vychází zhruba tisícovka absolventů, což představuje 70 procent všech vystudovaných lékařů v Česku. Před několika lety opustil její posluchárny i Jan Bruthans. Dnes je lékařem na 1.LF UK, pedagogem a také členem Akademického senátu. „Univerzitní nemocnice nikde na světě nemají statut akciových společností. V českých podmínkách by to mohlo přinést ukončení výuky a ohrožení kvality zdravotní péče,“ řekl Deníku.

Upozornil, že případný budoucí vlastník by chtěl mít především zisk. „Nejprve se zbaví nelukrativních oborů, pak výuky mediků, lékařů a nakonec prodá zajímavé budovy v centru Prahy,“ předjímá Bruthans. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek počítá s tím, že fakulty budou mít 90 dní na to, aby se s akciovou společností, v níž se nemocnice promění, domluvily na výuce.

Podle akademiků hrozí, že když se během nich na podmínkách smlouvy neshodnou, bude po přípravě mediků. „To ale není dogma, když se univerzitě zdá tento termín krátký, můžeme ho prodloužit, nebo lhůtu zrušit úplně,“ kontroval pro Deník Julínek.

Podle informací Deníku akademiky k přijetí varovného usnesení přivedla plánovaná přeměna fakultních nemocnic na akciové společnosti, které by vláda měla uskutečnit bez souhlasu poslanců. „Nyní se už ze strany ministerstva mluví o tom, že nemocnice budou převedeny pomocí usnesení vlády na základě zákona o majetku státu,“ uvedl tajemník akademického senátu Daniel Feranc. V takovém případě by se stát stal stoprocentním vlastníkem a univerzity by měly šanci stát se součástí akciové společnosti až po dodatečném přijetí zákona o univerzitních nemocnicích.

Julínek loni přiznal, že chce nemocnice privatizovat

Záměr transformovat fakultní nemocnice na akciové společnosti kritizují vedle zástupců univerzit také Česká lékařská komora či odboráři. Ti chtějí kvůli Julínkovým záměrům uspořádat 24. června celodenní stávku. Obavu z privatizace nemocnic mají i lidovci a zelení. Ministerstvo zdravotnictví ale odmítá, že by šlo o převedení do soukromých rukou.

„Třicet čtyři procent akcií v nemocnicích by držela univerzita, zbytek by byl ve státních rukou. Žádný prostor pro privátní sféru zde nevidím,“ uvedl nedávno Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Jenže ministr Julínek měl již dříve jiné záměry. „Byl bych skutečně rád, kdyby se pro fakultní nemocnice našel soukromý partner. Bude na politickém rozhodnutí, jestli v nich bude mít soukromý kapitál větší, anebo menší podíl,“ uvedl Julínek na konci loňského září pro slovenský deník Sme.

Rektor Hampl přiznává, že přeměna fakultních nemocnic je nutná, ale podle něj musí jít o podobu veřejnoprávních institucí, která je v evropském kontextu obvyklá.

Kateřiána Perknerová, Štěpán Plaček


Ministr školství Ondřej Liška (SZ): Musí být zajištěna nemožnost privatizace univerzitních nemocnic

Jak hodnotíte usnesení Akademického senátu o možném zastavení výuky mediků?

Považuji to za sebevražedný krok. Pokud se univerzita vzdá klinické výuky, pak je to politicky velmi neprozíravé. Usnesení senátu považuji tak za předčasné, paragrafované znění zákona ještě nebylo ani představeno, jednání probíhají. Ultimáta tohoto typu nic neřeší.

Ale vy sám přece máte proti transformaci fakultních nemocnic značné výhrady.
Univerzity jsou na nemocniční půdě ve velmi nevýhodné situaci. Vlastně tam působí na základě jakéhosi zvykového práva. A ať už si myslíme o návrhu pana ministra Julínka cokoli a právem ho kritizujeme, tak postavení univerzit v podstatě posiluje.

Takže vy už jste se s tím smířil?
Ne. Osobně ten navrhovaný model nepovažuji za optimální. Mým námitkám, které jsem ve vládě prosazoval, zatím nebylo vyhověno.

Která je nejzásadnější?
Chci, aby byla garantována neprivatizovatelnost nemocnic, dále musí být ošetřena akademická práva univerzit tak, aby jim v nemocnicích dávala do rukou rozhodující pravomoc. Čili kritiku, která se na chystaný zákon snáší, sdílím a chápu.

Jenže akademici namítají, že ministr Julínek nechce jít parlamentní cestou, ale chce prosadit transformaci nemocnic pomocí vládního usnesení.
S tímto postupem zásadně nesouhlasím. Pan ministr Julínek mě o něm neinformoval, nevím o tom, že by podobný záměr existoval.
(kp)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS): Výuku ohrožuje Akademický senát, ne já

Podle akademiků z Karlovy univerzity kvůli vám skončí výuka mediků v Česku. Co tomu říkáte?

To se týká pana ministra školství, ne mně. Výuku ohrožuje ten, kdo ji zastavuje, já ne.

To si členové senátu nemyslí. Budete s nimi jednat?
Jednáme pořád, už dva roky. Permanentně jim vytvářím prostor.

Jsou jejich obavy, že univerzita by na výuku v transformovaných nemocnicích ztratila vliv, oprávněné?
To je zástupný problém. Důležité je, co je napsáno v návrhu zákona.Ve čtvrtek jsme s nimi nad ním společně seděli.

Jenže oni nemluví o zákoně. Prý chcete nemocnice převést na akciovky pomocí vládního usnesení.
Nevím, co na to mám říct. To není konstruktivní debata, prý to usnesení koncipovali filozofové. To tedy nevím, co ti s tím mají co společného.

Jsou členy Akademického senátu UK.
No vidíte.

Podle vás tedy v jakkoli transformovaných nemocnicích bude výuka mediků probíhat jako doposud?
Samozřejmě. Je to napsáno v zákoně. Naopak kvalita bude vyšší.
(kp)