"Kauzy Andreje Babiše přerostly únosnou mez, premiér přitom nechce hledat řešení z této krize, jen opakuje, že se proti němu spikl celý svět. Proto jsme se s opozičními stranami dnes dohodli, že příští týden vyslovíme vládě nedůvěru," napsal na svém twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala. 

„Máme k dispozici potřebné množství podpisů, aby byla schůze svolána. Tyto podpisy předložíme předsedovi Poslanecké sněmovny v pátek, aby mohl na příští týden svolat takovou schůzi,“ dodal Fiala po schůzce zástupců pěti opozičních stran.

„Tato vláda s tímto premiérem dlouhodobě poškozuje dobré jméno České republiky doma i v zahraničí. Proto považujeme tento krok za důležité nejenom politické, ale i morální gesto. Je potřeba, aby každý poslanec řekl, zda tato vláda s tímto premiérem, který je ve střetu zájmů, který není schopen řešit problémy občanů této země, má jeho důvěru,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Opozice většinu nemá

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě však projedná Sněmovna v případě, že ho podá nejméně padesát poslanců, přičemž  vyslovení nedůvěry je potřeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců. Pět opozičních stran, jejichž zástupci se sešli, však většinu nemá. Snaží se tedy apelovat i na ostatní strany, aby se přidaly. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde jednak o vládní ČSSD a jednak o SPD, která se již vyjádřila, že nedůvěru vládě vysloví, nikoli však kvůli Babišovi, nýbrž kvůli činnosti sociální demokracie.

Předsednictvo ČSSD se sejde v pátek a mělo by rozhodnout o dalším postupu. „Dáváme možnost sociální demokracii, aby si ujasnila svoji pozici a ke svolání se v pátek připojila,“ řekl Bartoš. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dodala, že chce opozice oslovit také konkrétní poslance sociální demokracie, „aby se přidali k nám a vyslovili nedůvěru vládě“.

„Andrej Babiš nemůže být premiérem České republiky. Jeho premiérství poškozuje zájmy České republiky,“ uvedl také šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.