Po zjištění, že strašlivý čin spáchal čtrnáctiletý chlapec, zaplavila celou obec vlna emocí. O to horší bylo zjištění, že vrah po dosažení devatenácti let opustil ústav a s čistým trestním rejstříkem a neznámo kde začal nový život.

Kmetiněvesští nehodlali realitě nečinně přihlížet a v čele se starostou začali prosazovat přísnější trestání mladistvých pachatelů brutálních trestných činů.
Nyní se pod tak zvanou Kmetiněvskou výzvou nachází zhruba půl milionu podpisů lidí z celé České republiky. Aby nezůstalo pouze u hromady papírů, začal ji Luděk Kvapil prosazovat také na poli politickém.

Jednal přímo s bývalou ministryní spravedlnosti Danielou Kolářovou a o cílech Kmetiněvské výzvy hovořil i několikrát v parlamentu. Byl pozván do několika diskusních pořadů v televizi, představitelé politických stran se o dokument velmi zajímali.

„Politici si u mě podávali dveře, byl jsem doslova na roztrhání. Každý se se mnou chtěl vyfotografovat či se ukázat po mém boku na veřejnosti. Všichni také slibovali, že se o prosazení změny zákona osobně zasadí,“ vyprávěl starosta Kmetiněvsi Kvapil.

Politici přestali se starostou komunikovat

Ovšem to byla doba před volbami. Nyní zájem utichl. Řada lidí před volbami, horlivě slibujících pomoc, přestala se starostou komunikovat. „Dneska jsou to mrtví brouci, toho času se jim hodilo takové citlivé téma, které zajímá velkou část veřejnosti. Nyní mi na maily odpovídá pouze jeden člověk. Nikdo mi neřekne, proč se stále nic neděje. Hlavně, že v parlamentu projednávají zákony, jež z pohledu obyvatel tak nutné nejsou,“ okomentoval nastalou situaci Luděk Kvapil.

Mnoho lidí, kteří se připojili k výzvě, se ho prý ptá, jak daleko je její projednávání. Zároveň nepřestávají starostu podporovat v jeho snažení. „Stále přicházejí další podpisy, já už se ani nemohu přestat snažit, když vidím tak obrovskou podporu. Budu dále urgovat všechny, co mi přislíbili před volbami spolupráci. Jsem rozhodnut je třeba osobně navštívit a zjistit, kde to vázne,“ vyjádřil se.

Navíc od zářijové návštěvy ministra Jiřího Pospíšila, který se byl společně se starostou podívat na místo, kde byla zavražděná Bára nalezena, přibyly další případy brutálních činů spáchané nezletilými. „Pan ministr mi přislíbil, že mě k projednávání novely zákona přizve, ale zatím se neozval,“ uzavřel Luděk Kvapil.

Podle vyjádření mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové byl návrh novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže již v červenci odeslán do připomínkového řízení. „ Ministerstvo předpokládá, že by návrh ministra Jiřího Pospíšila mohl být předložen vládě ještě do konce letošního roku. Účinnost novely zákona je navržena od 1. července 2011, nicméně bude samozřejmě záležet na délce celého legislativního procesu,“ vyjádřila se mluvčí ministerstva spravedlnosti.