Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzdělávání předškoláků doma má nedostatky, myslí si učitelky

Individuální vzdělávání předškoláků má podle některých učitelek mateřských škol řadu nedostatků. Jednorázovým přezkoušením dětí, které se vzdělávají doma, není možné zjistit, zda a jak dobře se připravují na přechod do školy, myslí si učitelky. Ukázala to anketa vzdělávací organizace EDUkační LABoratoř (EDULAB), která se ptala 60 ředitelek mateřských škol z celého Česka. 

13.1.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: ZŠ Sion

Sdělila to PR manažerka společnosti Alena Maršálková.

Poslední rok předškolního vzdělávání je od září uplynulého roku povinný. Dítě ale nemusí docházet do školky, rodiče mají možnost ho na nástup do školy připravovat doma, nebo ho posílat do dětské skupiny. Pokud se pro to rozhodnou, musí své dítě přivést do školky k přezkoušení, které se koná v listopadu nebo v prosinci. O konkrétním termínu rozhoduje každá školka zvlášť.

Oslovené ředitelky mateřských škol se shodly, že nemají možnost smysluplně kontrolovat, jak se děti mimo školku vzdělávají. Zhruba polovina dotázaných uvedla, že při jednorázovém setkání s dítětem není možné ověřit úroveň jeho znalostí a dovedností. Přezkušování předškoláků je podle nich formalita, která nemá žádný vliv na přípravu dítěte a jeho bezproblémový nástup do školy.

Školkám chybí metodika, podle které by předškoláky mohly zkoušet. Podle většiny z oslovených ředitelek je nejdůležitější kontrola sociálních, komunikačních a grafomotorických dovedností. Největší obtíže údajně dětem dělaly komunikace a správné chování.

Současný termín přezkoušení je podle některých ředitelek příliš brzo po zahájení školního roku a vhodnější by byl na jaře. Další si myslí, že by se děti měly zkoušet častěji než jednou, a to zejména v případech, kdy učitelky zjistí nedostatky. Některé rodiče prý výsledky jejich dětí nezajímají.

Individuální vzdělávání může ředitelka školky ukončit v případě, že rodiče dítě k přezkoušení nepřivedou. Pokud se při přezkoušení ukáže, že předškolák proti svým vrstevníkům zaostává, může nadále zůstat doma. Učitelky ve školce mají potom za úkol rodičům doporučit, jak by své dítě měli co nejlépe podporovat. Další přezkušování zákon nestanoví.

Podle průzkumu, který loni v září a říjnu udělala společnost Člověk v tísni s Agenturou pro sociální začleňování, moc rodin možnost individuálního vzdělávání nevyužívá. Do školy údajně chodí i většina dětí v sociálně vyloučených lokalitách, které do školky dosud často nechodily. V 96 mateřských školách, které se průzkumu zúčastnily, se vzdělávalo individuálně 58 dětí z celkem asi čtyř tisíc.

Povinný poslední rok v mateřské školce by podle ministerstva školství měl zlepšit připravenost dětí na školní docházku a snížit počet odkladů. Pomoct by měl zejména dětem ze sociálně slabých rodin. Podle zprávy Agentury EU pro základní práva (FRA) z roku 2016 navštěvovala v ČR školku například jen třetina malých romských dětí.

Anketa vzdělávací organizace EDUkační LABoratoř (EDULAB) se uskutečnila v listopadu minulého roku.

Autor: ČTK

13.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
4 8

PRO A PROTI: Souhlasíte se zavedením lékařů na telefonu?

Kateřina Perknerová.
49

Pohledem Kateřiny Perknerové: Restart ČSSD

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

V týdnu bude přes den maximálně kolem nuly, pak se oteplí

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné až slabě podprůměrné. Maximální denní teploty postupně porostou, příští týden bude průměr ještě kolem nuly. Druhá polovina předpovídaného období bude teplejší. Nejvíce srážek očekávají meteorologové v posledním týdnu.

Olympijský festival v Ostravě by měla navštívit Eva Samková

VIDEO, FOTOGALERIE/ Druhý víkend Olympijského festivalu v Ostravě přinesl samé dobré zprávy!

Obce straší obří nárůst plateb za odpady, může stoupnout až čtyřnásobně

Výrazně připlatit si zřejmě budou muset obce za likvidaci odpadu. V budoucnu už jej totiž nebude možné uložit na skládkách, naproti tomu se má zvýšit míra recyklace.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT