Čtyři roky budou odborníci podrobně sledovat zdravotní stav asi tisícovky ostravských dětí ve třech lokalitách města. Do studie, která má vzniknout ve spolupráci a za finančního přispění města Ostravy a největších znečišťovatelů, se zapojí osmdesát lékařů.

„Chceme znát skutečné a nezkreslené údaje, pořízené v delším časovém horizontu na reprezentativním vzorku,“ zdůvodnil, proč má město zájem na vzniku této studie, náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS).

Studie má navázat na předcházející práce, má rozpracovat již získané poznatky a rozšířit je. „Snažili jsme se navrhnout takovou studii, která by navázala na to, co už víme, a poznatky rozpracovala dopodrobna. Nezajímá nás jedna konkrétní lokalita. Studie je širší a srovnává tři oblasti: průmyslovou – od Mittalu směrem na Šenov, centrum města, které je zatíženo mixem dopravy, lokálních topenišť a průmyslu, a pak takzvanou pozaďovou oblast směrem na severozápad Ostravy,“ vysvětlil odborný garant za ovzduší Zdravotního ústavu Ostrava Jiří Bílek.

Upřesnil, že u dětí budou odborníci sledovat různé ukazatele. „Bude nás samozřejmě zajímat zdravotní dokumentace. Kromě respiračních onemocnění, jejich průběhu a incidence budeme sledovat také alergologická a imunologická vyšetření dětí a další,“ řekl Bílek. Podle něj je reálné, aby se studie rozjela začátkem příštího roku.

Počítá se s tím, že ročně se náklady na její realizaci budou pohybovat okolo pěti milionů korun.

„Předpokládáme, že by se na jejím financování mohli podílet i největší znečišťovatelé. Na schůzce s představiteli těchto firem jsme se dohodli, že do měsíce se vyjádří,“ podotkl Madej.
Až bude studie hotová, dostanou odborníci do rukou nástroj, aby odpovědné orgány mohly problém řešit. „Budeme mít v ruce něco, aby mohl orgán ochrany veřejného zdraví činit. A aby věděl, co má činit, musí vycházet z nějakých relevantních podkladů,“ míní Bílek.