V Česku se nelétá už od pátečního poledne, podobně jako jinde v Evropě. Mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová to potvrdila s tím, že pro neděli bylo zrušeno 192 příletů a 199 odletů, pro pondělní dopoledne 80 odletů a 90 příletů. Stovky letů muselo letiště zrušit už v pátek a v sobotu. Na rozdíl od minulých dní podle Lagronové dopoledne mnoho pasažérů na letišti nečekalo. "Je to úplné minimum, je to pár lidí. Je to docela nezvyklá situace," uvedla Lagronová. Předpokládá proto, že letecké společnosti se už s cestujícími dohodly na náhradních řešeních. Informace o dalším vývoji by podle mluvčí měly známy po pondělním zasedání řídícího štábu zhruba v 09:30.

Situace je beze změny

Situace se nezměnila ani po informaci, podle níž se Rakousko se chystá podmínečně otevřít vzdušný prostor od pondělních 06:00 a Německo už v neděli večer na několik hodin otevře šest letišť. Podle Klímy budou ale asi umožněny lety jen v určitých výškách v rámci Německa. "Teď jsme mluvil s našimi provozními složkami, ta situace je beze změny," uvedl odpoledne. "Zatím platí to, že letiště bude uzavřeno do 12:00," potvrdila Lagronová. Řídící štáb to nezměnil ani po pozdně večerním jednání, kdy se sešel kvůli aktualizaci meteorologických údajů. "Ta situace zůstává nezměněna," uvedl Klíma.

Obnovení leteckého provozu bude záležet na tom, jak rychle u islandského vulkánu roztají ledy a zda sopka bude už jen vytékat a přestane dýmit, uvedl v ČT ředitel divize plánování letového provozu Petr Fajtl. "Na příští týden ta předpověď není příznivá, očekává se od pondělí silné proudění od Islandu, takže pokud sopka bude dál kouřit, tak celý příští týden ještě budou potíže," předpovídá Fajtl. Letadla jsou podle něj nejvíce ohrožena v letové hladině od 6000 do 10.650 metrů. I proto byla o víkendu na obloze k vidění nízko letící malá vrtulová letadla.

Celkové škody, které způsobilo přerušení dopravních letů v ČR, zatím podle Fajtla vyčísleny nejsou. Podle hrubých kalkulací činí denní ztráty osm až deset milionů korun, uvedl Fajtl.

V pondělí odpoledne se bude podle něj konat telekonference organizovaná institucí Eurocontrol za účasti zástupců všech řízení letového provozu po Evropě a Evropské komise. "Hlavním tématem konference je řešit nastalou situaci, to znamená odpovědnosti jednotlivých poskytovatelů služeb plus dopravců a zároveň to, jak bude řešena otázka po otevření vzdušných prostorů, protože pak samozřejmě ten boom bude náročný," řekl.

Exkurze na letišti zdarma

Kvůli pozastavení letů nabídlo ruzyňské letiště od nedělních 09:00 do 16:00 zdarma exkurze v letištních prostorách. Zájemci mohli zajít do tranzitní zóny Terminálu 2, prohlédnout si letištní techniku a letadla Boeing 737 a Airbus 320 společnosti ČSA. Nabídku využilo celkem 3369 lidí, uvedla Lagronová.

Letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku zrušilo od pátečního uzavření vzdušného provozu do pondělního poledne celkem 25 letů. Pravidelnými linkami mezi Ostravou-Prahou a Ostravou-Vídní mělo v pátek a sobotu cestovat přes 200 lidí, nedělní počet cestujících zatím letiště nevyčíslilo. Pondělní termín prvního charterového odletu, kterého se omezení dotkne, je zatím odložen o zhruba 12 hodin na pondělní půlnoc, řekla v neděli ČTK mluvčí letiště Michaela Kubešová.

Letiště v Brně-Tuřanech zrušilo nedělní přílety i odlety pravidelných linek do Prahy, Moskvy a Londýna. Zrušeny jsou i pondělní dopolední lety do Prahy. Do pondělního poledne, kdy by se mohl vzdušný prostor znovu otevřít, je v letovém plánu ještě přílet a odlet charterového letu společnosti Travel Service do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Ten zatím podle internetových stránek brněnského letiště zrušen nebyl.

Mezinárodní letiště v Karlových Varech muselo od uzavření vzdušného prostoru nad Českem zrušit pět letů na pravidelných linkách do Ruska, kam letadla míří do Moskvy a Petrohradu. Po třech zrušených letech v sobotu odpadly také nedělní dva. Letiště tak kvůli tomu přichází o statisíce korun, uvedl jeho ředitel Václav Černý.

Problémy mají i lázeňské hotely

Problém se zastavením letového provozu musí řešit také karlovarské lázeňské hotely, kde se právě o víkendu měli vyměnit hosté nejen z Ruska, ale například i z arabských zemí. Generální ředitel hotelu Thermal Josef Pavel ČTK řekl, že si pobyt muselo prodloužit zhruba šest desítek hostů. "A noví, které jsme nyní očekávali, zatím nemohou přijet. Přicházíme tak o tržby, zatím bych to viděl v desítkách tisíc korun," uvedl Pavel.

Zrušení letů mělo původně platit jen do sobotního rána, pak ale bylo postupně prodlouženo do neděle 12:00, situace se ale nezlepšila ani jinde v Evropě. Český hydrometeorologický ústav na neděli předpověděl slabý jihovýchodní vítr, který by měl dopoledne zesilovat, v pondělí by se měl změnit na mírný severozápadní až severní.