Senát podle usnesení "zdůrazňuje, že by bylo žádoucí, aby politická reprezentace České republiky vystupovala v této věci jednotně". "Nemusím doplňovat, že se tím skutečně naráží na některé kroky pana prezidenta, které vlastně tu pozici vlády v této věci de facto zpochybňovaly nebo podkopávaly," uvedl Hampl.

Předseda výboru současně poukázal na úterní usnesení senátního bezpečnostního výboru, který odsoudil Zemana za to, že veřejně Bezpečnostní informační službu (BIS) požádal o prověření, zda v Česku nebyl vyvíjen nebo skladován jed novičok, jak tvrdilo Rusko.

Prezident Miloš Zeman.
Senátní výbor kritizuje Zemanovy kroky kolem novičoku a Nikulina

Bezpečnostní výbor to označil za "gesto zpochybňující zahraničněpolitickou orientaci státu, důvěryhodnost jeho spojenců a napomáhající v šíření lživého obvinění České republiky za strany Ruské federace".

Zeman prohlášení vydal v návaznosti na ruské tvrzení, že jed, kterým byli v Británii otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera, mohl pocházet z Česka.

Senát na návrh svého evropského výboru také souhlasil s kritickým stanoviskem Evropské rady "k protiprávním akcím Turecka" v oblasti východního Středomoří a Egejského moře. Stanovisko souviselo s konfliktem Turecka s Kyprem a Řeckem kvůli průzkumu podmořské těžby zemního plynu. Senátorům naopak vadilo, že se Evropská rada nepostavila kriticky k tureckým vojenským operacím v Sýrii kvůli jejich dopadům na civilisty.

Inaugurace prezidenta Miloše Zemana pro jeho druhé funkční období probíhala 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Martin Stropnický, Karla Šlechtová.
Kauza novičok: Šlechtová vítá, že Zeman pověřil BIS. Gazdík mluví o velezradě
Británie neví, odkud je nervový jed, který paralyzoval dvojitého agenta Skripala