Podle akademiků by to také mohlo zlepšit situaci, protože v poslední vládě Petra Nečase (ODS) předsedal Radě pro výzkum, vývoj a inovace sám premiér, který podle nich neměl na tuto problematiku dostatek času., v neděli řekli oslovení představitel AV ČR.

AV ČR podle svého současného předsedy Jiřího Drahoše má ve svých komentářích, které se týkají vývoje situace ve vědě uvedeno, že by měl být vicepremiér zodpovědný za tento resort. „Premiér samozřejmě formálně chodí na zasedání rady pro výzkum, ale nemá na to čas. Já mu to nevyčítám a nikdy jsem mu to nevyčítal, ale není to dobré," řekl Drahoš.

Podle něj však vznik tohoto vládního postu není novinkou. V minulosti se vědou ve vládě ČSSD zabýval například vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. „Posun zpátky k vicepremiérovi zodpovědnému za tuto oblast je dobrý," dodal Drahoš.

Podobný názor zastává i jeho předchůdce v roli předsedy AV ČR Václav Pačes. „Já si skutečně myslím, že to je dobrý nápad. Jestliže, tady bude vicepremér, který bude mít na starosti celou tuto oblast, tak by to mohlo vést k většímu prosazování zájmů vědy a vzdělávání," řekl v neděli Pačes.

Také podle člena ekonomické rady AV ČR Petra Bobáka by mohla být tato změna pozitivní. „To, že předseda rady vlády pro vědu, výzkum a inovaci je zároveň premiérem, je myslím kumulace funkcí, která není šťastná, protože jako premiér mám mnohem méně času věnovat se otázkám vědy a výzkumu. Pokud by existoval speciálně ministr touto problematikou pověřený, mohl by udělat kus dobré práce," uvedl Bobák.

Akademici se nechtěli vyjadřovat k osobě šéfa KDU-ČSL, protože jej příliš neznají. „Předpokládám, že bude-li on mít zájem, tak bychom se určitě měli sejít a probrat situaci. V tuto chvíli bych nehodnotil, jestli pan Bělobrádek je ideální člověk pro tuto pozici nebo není. Je to prostě výsledek rozdělení koaličních křesel a já to samozřejmě respektuji," uvedl Drahoš. Podle Pačese by si měl vybrat vhodné poradce, aby mohl rychle do problematiky vědy proniknout. „V KDU-ČSL jsou lidé, kteří jsou dlouhodobě znalí této věci," podotkl Pačes.

Bělobrádek dnes v TV Prima své předpoklady pro tuto funkci a tuto oblast zdůvodnil zejména tím, že absolvoval postgraduální studium, je nositelem vědecké hodnosti PhD., přednášel na vysoké škole a jezdí tam zkoušet ke státním zkouškám.