S více než trojnásobným náskokem před druhým nejdražším pacientem drží prvenství sedmapadesátiletý hemofilik ze středních Čech. Za jeho léčbu platí ročně VZP skoro 54 milionů korun.

Obří sumy za léky

Největší podíl na vysokých nákladech má přitom u všech dvaceti klientů VZP cena léčiv, která potřebují. Například u nejdražšího pacienta se na celkové sumě podílí jeden konkrétní lék částkou 48,5 milionu korun. Podobně je tomu i u dalších.
I druhou příčku zabírá hemofilik, tedy pacient s poruchou srážlivosti krve. Ve dvacítce nejdražších jsou pak ještě další dva. Osm pacientů má poruchu metabolismu, tři plicní hypertenzi, jeden pacient má formu chudokrevnosti a jeden prodělal transplantaci kostní dřeně. Nejstaršímu je 57 let, nejmladšímu pak jen 14.

Peníze díky pozitivním listům

VZP se ale snaží také vymýšlet, kde by se dalo šetřit. Jednou z cest jsou podle mluvčího Oldřicha Tichého pozitivní listy léků. „S jejich pomocí se VZP snaží vést lékaře k předepisování ekonomicky nejméně náročných přípravků, které ovšem kvalitou splňují veškeré požadavky kladené na léčiva," vysvětluje Tichý.

Podle kritiků je ovšem proces jeho tvorby neprůhledný a umožňuje korupci. Další se zase obávají, že se na seznamu budou objevovat méně kvalitní přípravky.

Přehled nejnákladnějších pojištěnců VZP v roce 2012
Nejnákladnější pojištěnci VZP 

Zdroj: VZP