VZP varovala, že když zařízení poskytne péči na padělaný průkaz, péči mu neproplatí. Zařízení by pak peníze muselo vymáhat po pacientovi. VZP to uvedla v nejnovějším vydání svého Infoservisu.

Na padělaný průkaz upozornilo VZP ministerstvo vnitra. Byl vyroben na Ukrajině a koupil ho spolu s padělaným pasem íránský občan.
"Zatím víme pouze o tomto jediném případu, rozhodně se nejedná o nějakou epidemii," řekl mluvčí VZP Jiří Rod. Podle sdělení českého zastupitelského úřadu v Teheránu ale není případ padělání českých dokladů ojedinělý. Rod uvedl, že více informací nemá, zpráva v Infoservisu měla podle něj hlavně preventivní charakter.

VZP podle mluvčího zřejmě ještě vydá zprávu pro veřejnost, ve které připomene, jak průkazy mají vypadat či které typy průkazek se v současnosti používají.

Bez lomítka

V platném průkazu pojištěnce EHIC je číslo pojištěnce uváděno bez lomítka. Všechna rodná čísla od ročníku 1954 a všechna vygenerovaná čísla pojištěnce jsou konstruována tak, že součet dvojčíslí je dělitelný 11 beze zbytku. Řádek s označením čísla VZP musí vždy obsahovat číslo pojišťovny 111 a k tomu dvojmístné číslo územního pracoviště. Číslo průkazu má vždy na začátku uvedeno 80203111, kde 111 opět je číslo VZP a bezprostředně následuje opět číslo územního pracoviště, které průkaz vydalo.

Každé zdravotnické zařízení si může ověřit platnost předloženého průkazu EHIC (Evropského průkazu zdravotního pojištění) vydaného VZP na www.vzp.cz/EHIC.