„Nemám s tím nic společného. Primitivní provokace s cílem mne poškodit," řekl dnes Bursík. Bývalý místopředseda vlády v pátek oznámil, že po letech opouští zelené.
Na vznik webu v mailu upozornila údajná mluvčí nově vznikající strany Kamila Malá. Její fotografie na stránce je však patrně stažena z internetu nebo databáze ilustrací, podobný obrázek se vyskytuje u dalších internetových prezentací.

Žádní dogmatici

Web popisuje vizi údajného Bursíkova projektu slovy: „Nestojíme o politické funkce, ale když nám je voliči vnucují, nebráníme se. Hledáme příležitosti, jak prosazovat různé zájmy v politice – a přizpůsobujeme se při tom okolnostem. Nejsme dogmatici, zavrtaní beznadějně do svých zásad a přesvědčení, nýbrž oportunisté."

Odchod od zelených Bursík zdůvodnil tím, že v poslední době několikrát neúspěšně protestoval proti posunu strany doleva. Podle něj se Strana zelených žene do široké levicové fronty, jejímž architektem je prezident Miloš Zeman.

Rezignace

Do politiky vstoupil Bursík roku 1990, kdy se stal poslancem České národní rady za Občanské fórum. Na konci 90. let byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského a stejnou funkci pak zastával i v Topolánkově vládě mezi lety 2007 a 2009. Předsedou Strany zelených byl od září 2005 do června 2009, kdy po neúspěchu strany ve volbách do Evropského parlamentu na post šéfa SZ rezignoval. Loni opět kandidoval na předsedu strany, po neúspěchu se stal druhým místopředsedou.