"Nová legalizační sada je určená pro stolní počítače, na kterých je nainstalovaná padělaná, pirátská nebo z jiného důvodu nelegální verze Windows," upřesnil manažer divize Windows Microsoftu ČR Tomáš Koška.

Po zakoupení legalizační sady budou mít uživatelé k dispozici legální verzi Windows XP Professional. Legalizační nabídka neplatí pro systém Windows Vista, který je možné zakoupit s novým počítačem jako OEM verzi nebo jako běžnou licenci. Dosavadní možnost legalizace pomocí OEM balení se speciální samolepkou končí doprodáním zásob.

Cena legalizační sady Windows XP Professional vyjde na 4500 Kč, verze Home bude dostupná pouze přes internet za zhruba 3000 Kč. Cena je tak o zhruba 60 procent nižší, než při zakoupení plné krabicové verze produktu.

Aby byl operační systém legální, je nutné na boční nebo spodní stranu PC nalepit Certifikát pravosti (COA), který je součástí legalizační sady. Microsoft dále uživatelům doporučuje aktualizovat produktový klíč a přeinstalovat současnou verzi Windows, nebo je nainstalovat zcela znovu.

Legalizační sada není určena pro instalaci na nový počítač nebo notebook, kde je výhodnější variantou pořízení verze OEM. Legalizační sada je k dispozici u autorizovaných partnerů společnosti Microsoft. "Mít legální operační systém Windows XP je důležité pro ty uživatele, kteří budou chtít v budoucnu přejít na Windows Vista. Z jiné než legální verze Windows XP to totiž není a nebude možné," dodal Koška.

Na začátku března Microsoft uvedl na český trh novou verzi Windows Vista v češtině. Vista již umí sama vyhodnotit platnost licence a v případě, že uživatel používá nelegální systém, omezí svoji funkčnost. Například vypne uživatelské rozhraní Aero a omezí přístup k většině aktualizací a službě Windows Defender.