Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy zatím munici vozily k zákazníkům.

Nákladní vozy hasičů v doprovodu policie odvezly do Květné raketové palivo firmy Bochemie. „Tuhé raketové palivo bude vyskladněné do jednoho objektu, jsme připraveni i na příjem dalšího paliva," řekl dnes novinářům šéf muničního skladu v Květné Vojtěch Pražan, který je také místostarostou Květné. Pracovníci skladu a policisté provedli kontrolu nákladu, ještě dnes má následovat vyskladnění. Podle Pražana raketové palivo dorazilo v paletách a kontejnerech.

Bohumínská společnost Bochemie má v areálu ve Vrběticích recyklační závod na přepracování prošlého raketového paliva. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) náklady na převoz munice bude hradit stát a firmám je zpětně vyúčtuje. „My hájíme zájem státu, firmy měly dost času od výbuchů, aby hledaly případné náhradní skladovací prostory," podotkl Chovanec a doplnil, že názory firem ohledně výše nájmu skladovacích prostor v Květné ho nyní nezajímají.

Dočasné skladování

Armádní sklad v Květné má sloužit jen jako záložní sklad pro potřeby firem, které neměly kam jinam materiál odvézt. Podle Chovance je tam možné ještě navýšit podle potřeby kapacitu, všechny budovy dosud nebyly otevřeny. Firmy mají podle ministra tři možnosti, jak materiál z vrbětického areálu převézt. „První varianta je odvoz k zákazníkovi, což se děje. Druhá varianta je najít jiné skladovací prostory, například na Slovensku. Třetí varianta je, že to odvezeme my na jejich náklad do Květné. Budeme to tam skladovat do doby, než si firmy najdou odvoz k zákazníkovi nebo jiné sklady," dodal Chovanec, podle kterého není ambice držet prostory v Květné pro tyto účely dlouho.

Firmy nemají nájemní smlouvy na Květnou uzavřené prý kvůli vysoké ceně. Podle ministra financí Andreje Babiše, který si dnes vrbětický areál spolu s Chovancem prohlédl, však byly naopak nájmy ve Vrběticích nízké. „Nájem deset milionů korun ročně pro tak obrovský areál byl podle mne nízký. Ať si to vyvezou, kam chtějí, to není problém státu," řekl novinářům Babiš.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Podle Chovance bude dekontaminace areálu dlouhá a drahá, sanace prý bude trvat několik let