Kromě akcí na Hradě se v úterý uskuteční pietní shromáždění v Terezíně. Místa konání čekají rozsáhlá bezpečnostní opatření, do kterých se zapojí stovky policistů.

Podle Evropského židovského kongresu (EJC), který je hlavním organizátorem fóra, se hlavní téma akce po nedávných krvavých útocích ve Francii stalo ještě aktuálnějším a naléhavějším. „Útoky cílené na evropské Židy jsou v současnosti běžné, vytrvalé a smrtící. Co je však horší, začínají je ospravedlňovat různé komunity, veřejně činné osoby a média po celé Evropě. Této výzvě musíme věnovat náležitou pozornost a čelit jí," uvedl prezident ECJ Moše Kantor.

Také podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) si „minulost podává ruku s tím, co se odehrává kolem nás". „Bohužel jsme dnes v Evropě svědkem možná podobného ostrakizování určité skupiny lidí. Ty mechanismy, které stály za holokaustem, jakoby se spouštěly znovu," řekl šéf diplomacie. „Najít způsob, jak čelit zlu, a zároveň nezvyšovat nenávist, je těžký úkol dneška," dodal.

Role médií

V pondělí se odpovědi na tyto výzvy budou snažit najít účastníci fóra Let My People Live! (Nechte žít můj lid), které svými projevy zahájí Kantor, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou komor českého Parlamentu. Následně se uskuteční tři panelové diskuze. O roli médií v ovlivňování veřejného mínění a názoru na extremismus budou diskutovat americký historik Timothy Snyder nebo francouzský filozof Bernard-Henry Lévy. Legislativním opatřením proti nesnášenlivosti proberou odborníci na právo jako americký právník Alan Dershowitz nebo eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. O roli politiků budou debatovat šéfové parlamentů Turecka, Izraele, Česka a Rumunska.

První den připomínek završí slavnostní recepce v Obecním domě pro pět stovek pozvaných, na níž s projevy vystoupí prezident Miloš Zeman, první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans nebo Zaorálek. Akci uvede slavný britský oscarový herec Ben Kingsley.

V úterý, na kdy připadá samotné 70. výročí osvobození Osvětimi, se nejprve na uzavřeném jednání sejdou přítomní šéfové parlamentů, aby doladili výzvu fóra světové veřejnosti. Podle EJC by prohlášení mělo deklarovat nulovou toleranci vůči trestným činům z nesnášenlivosti. Poté na Hradě s projevy vystoupí Zeman, jeho bulharský protějšek Rosen Plevneliev, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a další významní hosté. Proslovy zakončí evropská minuta ticha, ke které se připojí i Osvětim nebo další z míst nacistických táborů smrti Bergen-Belsen.

Pieta v Terezíně

Odpolední pieta v Terezíně za účasti předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), Kingsleyho či více než 90 českých přeživších holokaustu uctí památku obětí nacistické vraždění Židů. Těch za druhé světové války o život přišlo na šest milionů, z toho více než milion v Osvětimi, kde se v úterý odpoledne uskuteční také pietní shromáždění za účasti předních evropských politiků a přeživších. Českou delegaci povede Sobotka.

Právě kvůli tomu do Česka z pozvaných 14 hlav států nedorazí prezidenti Polska, Francie, Německa nebo Rakouska. Slovenský prezident Andrej Kiska bude mít zvláštní program, aby pietu v Osvětimi stihl, a spolu se Zemanem položí věnce v Terezíně už v pondělí. Z pozvaných nejvyšších představitelů vítězných mocností druhé světové války nedorazí ani prezident USA Barack Obama, ani šéf Ruska Vladimir Putin. Rusko má zastupovat místopředseda horní parlamentní komory Iljas Umachanov.

Kvůli těmto akcím bude v Praze v pondělí a v úterý kompletně uzavřen areál Hradu a pro dopravu bude uzavřeno i Hradčanské náměstí. Omezení dopravy a pohybu se dotknou také okolí Obecního domu a Terezína.