„Nejdůležitějším krokem bude příprava rozpočtu na příští rok, programové změny se projeví až v novém jarním schématu,“ uvedl po zvolení Dvořák. Jeho vítězství přivítal předseda Rady ČT Milan Uhde. Stejně jako televizní odbory a řada tvůrců, kteří volali po silné personě.

Dvořák zná mediální svět, není však propojen s personálními a zájmovými uskupeními uvnitř televize. Dobře vychází s politiky, ale těžko si ho lze představit, jak poníženě přešlapuje v jejich předpokojích. Je přesvědčen, že televize je instituce s velkým dopadem na společenské dění v zemi.

„Vůbec se nedivím, že se státníci zajímají o to, jakým směrem by se do budoucna měla ubírat a kdo ji bude řídit,“ řekl Dvořák Deníku poté, co se před volbou sešel s premiérem Nečasem.

V druhém kole volby porazil Hynka Chudárka, bývalého ředitele TV Óčko. Už v prvním vypadli Roman Bradáč, Jan Svoboda a Radomír Šimek. Dvořák zopakoval, že vlajkovou lodí ČT má být první program. Proměnit se podle něj musí hlavní zpravodajská relace, která zvláště v posledním roce poztrácela diváky.

K personálním otázkám se nechtěl vyjadřovat, i když připustil, že už má tip na programového ředitele. „Rád bych spolupracoval s tvůrci, jako je Fero Fenič, chci obnovit producenstká centra, takže i tato cesta je otevřená,“ prohlásil na adresu svého konkurenta.

Feničovo jméno bylo včera zmiňované často. Když Deník minulý týden zveřejnil slova místopředsedkyně Rady ČT Dany Eklové, že si Fenič na ČT vydělal 150 milionů a jeho pořady byly předražené, režisér žádal její odstoupení a omluvu. Její výrok ho prý poškodil, protože mohl ovlivnit radní při prvním výběru. Včera se mu Eklová veřejně omluvila, takže možná ani nedojde na žalobu. „Věřím, že výběrové řízení nebude zpochybněno,“ pravil Uhde. Fenič sdělil, že by se nového konkurzu určitě nezúčastnil.

A co říká na spolupráci s Dvořákem, třeba v pozici programového ředitele? „Myslím, že naše představy by se nekryly. Asi bych se ani necítil dobře v podřízeném postavení,“ konstatoval Fenič.

Diskusní pořady a satira

Dvořák nicméně počítá se zařazováním obdobných pořadů, jaké produkovalo Feničovo Febio. Také je přesvědčen, že na obrazovku veřejnoprávní televize patří diskusní pořady a satira.

„Výzev, problémů a možností, které bude třeba řešit, je mnohem víc, než se mi mohlo podařit do mého projektu dát. Chtěl bych, aby zafungovalo to, co jsem si předsevzal,“ ujistil Dvořák.

Potvrdil, že hodlá zřídit nový kanál pro děti. Uvolnil by na něj 150 milionů korun. K ožehavému tématu eventuálního prodeje lukrativních pozemků ČT na Kavčích horách řekl: „To je věc, o níž nemohu rozhodovat bez Rady České televize.“

Petr Dvořák se narodil 7. září 1964, vystudoval technickou kybernetiku na ČVUT. Se skupinou PPF Petra Kellnera spolupracoval jedenáct let, ředitelem Novy se stal v roce 2003, skončil loni. Je nadšený snowboardista, hraje na elektrickou kytaru ve skupině Brumloboys. Má čtyři dcery, je rozvedený. Rád cestuje, ale nejraději má Prahu.

Co plánuje nový ředitel České televize

- Navrhne Radě ČT zřízení nového nízkorozpočtového kanálu ČT3, zaměřeného na pořady pro děti a vzdělávací pořady, který by měl zahájit vysílání nejpozději do konce roku 2012.

- Vlajkovou lodí veřejnoprávní televize má být ČT1.

- Hodlá navázat na osvědčený producentský systém s nezbytnou programovou specializací.

- Do budoucna většinu dosažených úspor bude prioritně přesouvat do oblasti vlastní výroby.

- V oblasti programu hodlá spojit funkci šéfa kanálu ČT1 s obnovenou pozicí programového ředitele.