"Čtyři a půl miliardy jsme schopni ještě dovyčerpat," řekl Chládek. Klíčové je ale podle něj hlavně to, aby byly projekty dobře připravené a nehrozilo, že je EU odmítne proplatit úplně. Česká republika by pak vše musela hradit z vlastních zdrojů.

Problémy s čerpáním dotací má program Výzkum a vývoj pro inovace. Z těchto peněz vzniká po republice šestice obřích vědeckých center, mimo jiné superlaser ELI. Chládek už dříve uvedl, že problémy s čerpáním jsou zapříčiněny chybami minulého vedení. Dodal ale, že čerpání peněz brzdí třeba i zákon o veřejných zakázkách. Pokud vědecká centra chtějí nakoupit unikátní vybavení a přijde jen jedna nabídka, musejí tendr zrušit. Pro příští období chce Chládek lépe nastavit podmínky a domluvit i možnosti čerpání pro pražské vysoké školy, které dosud na dotace dosáhly jen velmi omezeně.

Dohoda s rektory

Ministr se také s rektory dohodl, jak řešit situaci, kdy na profesuru nyní čeká asi 85 docentů. Prezident Miloš Zeman se chce jmenovací pravomoci vzdát. Sněmovna ale návrh, aby jmenování přešlo na předsedu Senátu, ve čtvrtek zamítla. Prezidentův mluvčí na to reagoval tím, že prezident tedy dekret čekatelům na profesuru podepíše, předá jim ho ale Chládek. S tím dnes souhlasili i rektoři. Chládek se chce s hlavou státu sejít po svém návratu z olympiády.

"Zatím bude fungovat tato varianta," dodal Chládek. Řekl, že má více variant řešení. Profesory by podle něj mohl jmenovat buď předseda Senátu, ministr školství, nebo samy vysoké školy. Tuto debatu by podle něj neměli vést politici, ale akademická obec.

Rektoři navrhli Chládkovi i adepty na funkci náměstka pro vysoké školy. Jejich jména ale ministr neprozradil, řekl jen, že nyní se rozhoduje mezi třemi až čtyřmi kandidáty.

S novým náměstkem pak začne pracovat na novele vysokoškolského zákona. Naváže přitom na materiál připravený exministrem Petrem Fialou (ODS). Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek upozornil, že v chystané novele se chtějí zaměřit hlavně na změny v akreditačním procesu a takzvané kontraktové financování, při němž by stát školám garantoval určitou výši peněz na několik let dopředu. Návrh novely chce dokončit do konce roku.