Akce má být podle organizátorů tichou vzpomínkou na zesnulého prezidenta. Za pontonem s květinami, taženým remorkérem, pluje loď Lužnice, na níž je manželka Dagmar s dalšími Havlovými známými a organizátory akce. Po Praze je doprovázejí čtyři výletní lodě, z nichž plavbu sledují další zájemci.
Lodě vypluly po 10:00 z Rašínova nábřeží nedaleko od domu, kde Havel léta žil. Květiny přivezlo celkem sedm nákladních aut a dodávek, zjistila ČTK na místě. Organizátoři rozdali zájemcům o plavbu asi 300 lístků a zbylé ještě nabízeli kolemjdoucím před vyplutím. Odjezdu přihlíželo hodně lidí. Také na nábřeží a na mostech lidé očekávali průjezd lodí a mnozí si ho fotili.

Podle plánu by ponton s květinami měl první den doplout do Mělníka. V Ústí nad Labem zakotví 1. ledna a odpluje 2. ledna ráno. Na Nový rok tam uctí Havlovu památku veřejnost a představitelé města s primátorem Vítem Mandíkem. V Děčíně organizátoři smuteční plavbu ukončí, očistí květiny od umělých materiálů a hodí je do Labe.

Plavbu uspořádaly a uhradily společnosti Prague Boats, Pražská paroplavba a Gray Line. S nápadem poslat květiny od Havlovy rakve po řece přišel výtvarník David Černý, organizace se ujal hudebník Michael Kocáb. Havlovu rodinu i někdejší známé a spolupracovníky dojalo množství květin, které lidé přinesli k rakvi prezidenta, a hledali způsob, jak je využít.

Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla v pondělí a v úterý vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka a později ve Vladislavském sále Pražského hradu. Desetitisíce lidí přicházely na tato místa uctít Havlovu památku. Mnozí z nich přinášeli květiny.