Komunální volby před čtyřmi roky provázely skandály s nakupováním hlasů. Týkalo se to třeba Krupky na Teplicku či Českého Těšína. Existují nějaké náznaky, že by se podobné praktiky mohly opakovat?
Máme signály, že se v některých městech podobné nakupování voličů chystá. Chceme to překazit nebo aspoň výrazně ztížit. V září budeme dělat veřejné debaty v těchto místech, zveřejňovat konkrétní podezření a upozorňovat na ně policii, během voleb budeme místa s kolegy monitorovat a sbírat důkazy.

Zmiňované nakupování hlasů za úplatu svým rozsudkem odsoudil a za nepřípustné označil i Ústavní soud. Změní to podle vás situaci k lepšímu?
Je to trestný čin a ÚS to označil za neústavní praktiku. Hledá se přijatelná míra, předvolební guláš je v pořádku, ale svážení voličů v dodávce před volební místnost 
a placení na ruku je určitě za hranou. Pokud z voleb zůstane jen prázdná mechanická loterie, kde vyhrává nejbohatší nebo nejdrzejší, můžeme demokracii zabalit.

Nevládní protikorupční organizace Transparency International monitorovala už minulé komunální volby. Na co konkrétně se hodláte zaměřit při letošním hlasování?
TI hodlá sledovat transparentnost kampaní kandidátů do radnic v osmi největších městech a 27 senátních obvodech. Kandidáty a kandidátky budeme známkovat podle toho, jak informují o svých sponzorech i výdajích nebo 
o tom, kdo jim pořádá kampaň. Nově budeme monitorovat i jejich největší volební mítinky ve velkých městech, jak byly skutečně nákladné.  

Mohou vám v tom pomoci přímo voliči? Kam se mají případně obrátit, pokud budou mít pocit, že se v jejich okolí objevují v rámci předvolební kampaně nějaké nepravosti?
Transparency International zřídila webovou stránku www.transparentnivolby.cz, kde je formulář na hlášení volebních podvodů a nesrovnalostí. Je možné i anonymně upozorňovat na pokusy o nakupování volebních hlasů, případné podezřelé dary místních podnikatelů spojených 
s radnicí, zneužití radničních novin a webů, či dokonce zastrašování voličů a kandidátů. Tyto volební fauly a podvody chceme nasvítit. A přes mobilní aplikaci Zmapujto.cz bude možné fotit billboardy, plakáty a jedním kliknutím je odesílat na náš web.

Kampaň pro komunál i do Senátu teprve startuje. Činí politické strany (hlavně ty velké) maximum pro to, aby bylo financování co nejvíce průhledné? Co by měly dělat, aby jim voliči mohli věřit?
Obvykle to zatím funguje tak, že to strany odbývají frází, jak se zaměří na kontaktní kampaň s voliči, vydají minimum peněz a budou věcné. Pak vždy vidíte republiku oblepenou billboardy a plakáty, nákladné koncerty, volební akce s dárky. A hlavně uváděné výdaje zdaleka nesedí s reálnými cenami. Z voleb nesmí být prázdný rituál, jinak se toho lidé nebudou účastnit.

V Česku se dlouhodobě hovoří 
o novém zákonu, který by upravil financování stran. Všichni se 
k tomu hlásili v rámci iniciativy Rekonstrukce státu, ale v reálu žádná změna nenastala. Jak si takovou „náhlou pasivitu" vysvětlujete, bojí se politici?
Všichni se k tomu před volbami i po nich hlásili, teď je čas ukázat, jak vážně to vládní koalice myslí. Jde tady trochu o vypouštění vlastního rybníka, ale hlavně o férovost voleb. Ročně jde ze státního rozpočtu stranám miliarda, proto chtějme pravidla hry.

Jak by mělo financování politických stran vypadat z pohledu nevládních protikorupčních organizací? Padaly hlavně návrhy na finanční zastropování kampaně či na vznik úřadu pro dohled nad financováním stran. Je nějaká zkušenost ze zahraničí?
Potřebujeme přísný dohled přes úřad, který bude strany sledovat průběžně a může sankcionovat prohřešky. 
V Evropě je modelů více, ale všude je nezávislý arbitr, který hlídá pravidla. Stropy na výdaje v kampani jsou rozumné už psychologicky, aby nám nerostly do nebe. Z příštích voleb může bez nich být jen souboj nejbohatších finančních skupin. Standardní strany pak nebudou schopny konkurence a začnou ty peníze shánět jinde – v zakázkách, dotacích či fondech EU.