„Stále není funkční lékový záznam pacienta. Nikdo ani neví, jak to bude s mobilní aplikací, která se teprve začala testovat,“ uznal připomínky kritiků nový šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Připustil také, že se může systém potýkat s technickými problémy.

Lékařům, kterým hrozily za blokování e-receptu až dvoumilionové pokuty, proto přislíbil generální pardon. Úřady jim nejméně v prvním roce žádné sankce nevyměří. „My se mezitím budeme muset vypořádat se všemi chybami systému. Okamžitě také začneme připravovat legislativu, která umožní další funkcionality e-receptu,“ řekl Vojtěch.

Pomoci mu v tom má dosavadní Blahutova náměstkyně Irena Storová. Ministr ji pověřil prozatímním vedením ústavu. Podle oslovených odborníků už ale na postu ředitelky zřejmě zůstane – má totiž největší šanci vyhrát výběrové řízení, které chce Vojtěch vypsat ještě během ledna.

K ruce by jí mohl být také někdejší spoluautor zákona o zdravotnických prostředcích Jakub Král – právník, který už v minulosti na ústavu působil. Podle informací Deníku se má stát jedním z náměstků Storové. Mluví se také o návratu Filipa Vrubela, který už kdysi pracoval na odboru farmacie ministerstva zdravotnictví – bylo to v dobách exministrů Tomáše Julínka nebo Leoše Hegera. „Mohl by obsadit buď post náměstka ředitele lékového ústavu, nebo by se mohl znovu přesunout na ministerstvo zdravotnictví. Tam by mohl nahradit dosavadního náměstka pro zdravotní pojištění Toma Philippa,“ řekly Deníku dva na sobě nezávislé zdroje.

10 LET KRITIKY

Elektronický recept je terčem ostré kritiky lékařů a lékárníků už od roku 2007, kdy ho v Česku zavedl zákon o léčivech.

Padla už kvůli němu dokonce dvě trestní oznámení.  Jedno podal Nadační fond proti korupci. Vadila mu údajná manipulace se zakázkami, které lékový ústav vypsal kvůli centrálnímu úložišti elektronických receptů. Bojovníci s korupcí upozorňovali na to, že se do soutěží hlásily firmy s naprosto stejnými nabídkami – předložily prakticky stejné texty, které obsahovaly dokonce shodnou pravopisnou chybu. Cena se navíc lišila jen o korunu. Podle Nadačního fondu proti korupci proto o žádnou soutěž ve skutečnosti nešlo – společnosti, které byly navzájem personálně propojené, se pravděpodobně předem domluvily.

Druhé trestní oznámení poslal na Vrchní státní zastupitelství šéf České lékařské komory Milan Kubek. Také podle něj by se měla policie zaměřit na stamilionové zakázky k e-receptu. Systém totiž dlouho nefungoval tak, jak má. Peníze se proto utrácely opakovaně. „Zajímalo by nás proto, v čí kapse nakonec peníze skončily. Šlo totiž o více než 300 milionů korun z peněz daňových poplatníků,“ řekl Kubek. Podezření podle něj padá na zástupce firem i na úředníky.