"Dnešního dne byla státním zástupcem podána k Okresnímu soudu v Teplicích obžaloba na třetí obviněnou osobu. A to pro přečiny projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod a podněcování k nenávisti vůči skupině osob," řekl České televizi dozorující státní zástupce Pavel Norek z Okresního státního zastupitelství v Teplicích. 

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza teplických prvňáků: stíhání jednoho ze tří podezřelých bylo zastaveno

Celou kauzu rozpoutala nevinná fotografie dětí z první třídy, kterou předloni zveřejnil Deník v rámci projektu Moje první školní tablo. Zveřejněný snímek, na kterém byly převážně romské, vietnamské a arabské děti, se začal nekontrolovaně šířit po sociálních sítích, kde následovala smršť nenávistných komentářů.

Dva autory už policie obvinila před časem, v hledáčku měla i třetí osobu. Muže se však dlouho nedařilo vyslechnout, protože se dlouhodobě zdržoval v zahraničí. Do Česka se vrátil na výzvu policie, kde byl koncem února obviněn. Stíhán je na svobodě, u soudu mu hrozí až tříleté vězení, uvedla Česká televize. 

 MLČÍ. Petr Valouch v reportáži České televize.
Kauza školního tabla: kdo je muž, který hrozil prvňáčkům granátem

Na teplickou policii se muž dostavil sám. „Podal své vysvětlení k tomuto případu. Vypovídal ale i k dalším příspěvkům, které v minulosti zveřejnil na svém profilu na sociální síti,“ uvedl mluvčí policie Daniel Vítek. Totožnost dotyčného neuvedl. Podle zjištění Deníku má jít o muže z jižní Moravy.

Podmínka a pokuta

V dřevěném půlkruhu v soudní síni za svůj nenávistný komentář skončila vloni v září šestadvacetiletá žena z Tachova. Její nerozvážný příspěvek vyjádřený slovem „Rovnou“ s přidaným symbolem pistolky označil soud za veřejné podněcování k nenávisti vůči národu, rase či etnické skupině a „ocenil“ ho podmínkou na rok a půl a pokutou 20 tisíc korun. Výši trestu žena přijala. Dalšího podezřelého v prosetické kauze obvinila už v dubnu policie ve Frýdku–Místku. V případě tohoto muže však státní zástupce trestní stíhání podmíněně zastavil.

Případ fotografie, která vzbudila tsunami nenávisti, rezonuje mezi veřejností dodnes. Obviněním muže z jižní Moravy ho policie nejspíše uzavře. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by v hledáčku měla ještě někoho dalšího. „V daném případu jsme šetřili tyto tři konkrétní osoby,“ konstatoval již dříve policejní mluvčí Vítek.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza prosetických prvňáků: Za nenávistné komentáře míří před soud mladá žena

Vlna solidarity napříč republikou


Celá kauza vyvolala napříč republikou také vlnu solidarity a finanční pomoci prosetické škole. Díky kampani a sbírce se na účtu školy sešlo několik stovek tisíc korun. Škola získané peníze postupně využívá. „Díky veřejné sbírce od organizace Romea dostali prvňáčci tablety. Některým z nich a dalším žákům školy byly uhrazeny náklady spojené s poznávacím pobytem ve Sloupu v Čechách.

Další finanční prostředky směřovaly na úhradu výchovně-vzdělávacích programů a dalších akcí,“ zmínila ředitelka školy Marcela Prokůpková. Cíleně škola utrácí i peníze z veřejné sbírky uspořádané Patrickem Zandlem. „Žákům jsme díky ní přispěli na úhradu školních akcí a dopravy na výlety a různé exkurze, třeba při návštěvě Památníku Terezín,“ dodala.

Předání výtěžku z kampaně ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL! v Teplicích
FOTO: Prvňáci z Prosetic dostali výtěžek sbírky proti nenávisti a rasismu