Kdo si chce držet váhu a sváteční dny si nedovede představit bez přípitku, měl by podle odborníků volit nápoje s nižším obsahem alkoholu, jako je vinný střik, a měl by zcela vynechat tvrdý alkohol.

Střik je vhodnější než samotné víno, protože má méně alkoholu. A právě alkohol může dietu vážně narušit – povzbuzuje chuť k jídlu a pro hladového je těžké odolat lákadlům jídla. Nabourává také vůli při dodržování dietních pravidel, takže člověk snáze „zhřeší".

Pivo patří podle odborníků k relativně dietním nápojům, pozor by si ale měli dát ti, kdo už s nadváhou bojují. Svým složením i vysokým obsahem cukru podporuje pivo podle odborníků ukládání tuků, zejména na břiše. Nitrobřišní tuk pak je velkým rizikovým faktorem nemocí srdce a cév.

Lidé, kteří hubnou, by denně měli přijmout nanejvýš 5000 kilojoulů. Ti, kdo si chtějí váhu udržet, si mohou dovolit 7000 až 9000 kilojoulů. Podle odborníků stačí k nabrání nechtěného kilogramu tuku sníst 30.000 kilogramů navíc proti tomu, co odpovídá běžné potřebě organismu.

Energie v alkoholických nápojích

1 dcl nápoje energie v kJ
pivo desetistupňové 130
pivo dvanáctistupňové 140
bílé víno 54 – 210
červené víno 67 – 280
šumivé víno  80 – 340
destiláty 1000

Zdroj: Obezity news