Z velké části tak potvrdil loňský rozsudek ústeckého okresního soudu. Buncikové nařídil také ústavní léčbu kvůli závislosti na alkoholu a lécích.

Osm let bez volantu

Zároveň jí na osm let zakázal řídit. Tragická nehoda se stala v Povrlech na Ústecku 12. listopadu 2012.

Podle soudu Bunciková přejela na chodník vedoucí po pravé straně silnice a jela po něm ještě minimálně 18 metrů. V rychlosti kolem 50 kilometrů narazila do jedenáctiletého chlapce, který stál k přijíždějícímu mercedesu bokem.

Ten utrpěl mnohačetná poranění včetně pohmoždění mozku a na místě zemřel. V náručí držel svého jezevčíka, který nehodu rovněž nepřežil.

Buncíková ale nijak nereagovala. Ačkoli podle znalce na dopravu a automobily, který prohlížel jak místo nehody, tak její mercedes, musela o nárazech vědět. A to jak o najetí na obrubník, tak hlavně o střetu s chlapcem.

„Automobil měl poškozené pneumatiky, nárazník a přední sklo," uvedl znalec.

Marta Buncíková ale pokračovala v cestě domů. Za zavřenými dveřmi se svěřila manželovi, co udělala. Vzal její řidičák a roztrhal ho. Ona se zapojila do oslavy svého syna, na které pila alkohol a tančila. Takhle ji našli policisté.

1.76 promile alkoholu

Byla opilá, krevní zkouška prokázala 1,76 promile alkoholu. Nepodařilo se ale prokázat, že byla pod vlivem alkoholu už ve chvíli, kdy dítě srazila.

U soudu pak tvrdila, že ji oslnil protijedoucí nákladní vůz a zřejmě srazila psa.

"Za osm let, co se zabývám dopravními nehodami, jsem se s takovým případem nesetkal. I postoj paní obžalované, který byl naprosto neuvěřitelný, nebyl tam žádný zájem, žádná snaha, tak v téhle situaci nelze ukládat jiný trest než na horní hranici trestní sazby," sdělil loni předseda senátu ústeckého okresního soudu Martin Šámal.

„Rozsudek mohl být přísnější. Ale jsem ráda, že to alespoň takhle dopadlo," řekla tehdy matka zabitého chlapce Jitka Somrová. „Jeho život ale nikdo nikdy nenahradí," doplnila Jitka Somrová.

Střídala lékaře

Soud uznal Buncikovou vinnou kromě neposkytnutí pomoci i z ohrožení pod vlivem návykové látky. V prosinci 2013 ji policejní hlídka přistihla za volantem opilou.

Znalec z oboru psychiatrie ženu označil za hysterickou osobnost, která je závislá na lécích a alkoholu a potřebuje ústavní léčbu. Žena vystřídala mnoho lékařů. Pokud jí některý nechtěl předepsat silná antidepresiva, šla k jinému.

Matce chlapce, která tragédií přišla o jediné dítě, krajský soud potvrdil nemajetkovou újmu tři miliony korun. Rozsudek krajského soudu je pravomocný.

Maminka zabitého chlapce chtěla původně vyšší odškodné. Kromě necelých deseti tisíc korun za pohřeb ještě sedm milionů korun. Okresní soud jí nakonec přiznal cenu pohřbu a tři miliony korun.

Podle vyjádření soudce Martina Šámala by k tomu, aby jí mohli přiznat vyšší částku, museli posuzovat mnoho okolností, což není prací trestního senátu. Proto ženu odkázal na civilní spor. Dodal ale, že prokazatelně újmu utrpěla, proto má na část peněz bezesporu nárok.