Začalo to tím, že naskenovala dvoustovkovou bankovku a tvář na ní nahradila v počítači obličeji svých spolužáků. Rok výroby pak nahradila roky studia. Bankovky poházela okolo školy. A tím si nevědomky zadělala na pořádný průšvih.

Toto neobvyklé tablo zde totiž nenašli jen ti, komu bylo určeno, ale i běžní kolemjdoucí. Ti si jich několik odnesli a pak jimi zaplatili v obchodech v Komárově a v Melči. To, že je na nich jiný portrét a jiné nápisy a že byly vytištěny na běžném kancelářském papíru, údajně nikdo nepoznal.

Policie neměla na vybranou

Zákon jí přikazoval šetřit, a tak pracovala. Spojila se s odborníky na bankovnictví, dostala požadované expertizy.

„Koncem letošního srpna policejní komisař případ uzavřel a spisový materiál postoupil Státnímu zastupitelství v Opavě. To ho shledalo procesně v pořádku a vyhotovilo žalobu,“ řekl k aktuálnímu stavu případu tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Až osm let vězení

To znamená, že vše už míří před soudní tribunál. Dívce tak v nejhorším scénáři hrozí dva až osm let vězení.

„Lidé by si měli uvědomit, že zásahy do peněz nebo úředních listin jsou trestné, a neměli by takové věci činit ani jako recesi,“ varuje Černohorský.

V souvislosti s celým případem se však nabízí otázka po zodpovědnosti těch, kteří upravenými bankovkami platili, i těch, kteří je přijali.