V České republice je těchto kantorů 65 289. Jejich odměny za práci navíc jsou nicotné, podle zákona může jít o 400 až 1300 korun, v praxi dostávají třídní učitelé průměrně 20 korun na hodinu.

Rodiče by měli dětem více číst.
Školáci neumějí mluvit. Na vině jsou rodiče, málo dětem čtou

„Je toho opravdu hodně, co má třídní učitel na svých bedrech. Kdyby se třídnictví věnoval byť hodinu denně, tak je to za měsíc 20 hodin. V případě stávajícího příplatku je to směšně nízká částka neodpovídající vzdělání a náročnosti práce třídního učitele,“ sdělila Deníku Marta Šefčíková, zástupkyně ředitele ZŠ Mezi školami v Praze 5. Třídní učitelé dostávají příplatek například podle počtu žáků ve třídě, inkludovaných dětí, cizinců.

Poslanci ANO proti

Podobné poznatky přiměly poslance KDU-ČSL navrhnout novelu zákoníku práce, v níž by se zavedl nový příplatek za třídnictví ve výši 2500 až 3500 korun měsíčně. Tuto iniciativu podporuje také spolek Pedagogická komora, školské odbory a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Sněmovna se předlohou bude zabývat na aktuální schůzi, neboť její první čtení bylo před prázdninami přerušeno.

Lidovecký poslanec Marek Výborný uvedl, že pokud jejich námět projde, zvýšil by se hodinový příplatek za třídnictví na 125 až 175 korun za hodinu. Státní pokladnu by to vyšlo na 2,1 miliardy korun.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Růst platů a důchodů. Zaměstnavatelé a odboráři podpořili priority v rozpočtu

Vláda zaujala k předpisu neutrální stanovisko, ministerstvo školství kladné, byť šéf resortu Robert Plaga (ANO) Deníku v zářijovém rozhovoru uvedl, že čas na zvyšování příplatků přijde až v následujících letech, neboť nyní je třeba se zaměřit na růst kantorských platů o 15 procent. Poslanci ANO na červnové sněmovní schůzi zaujali k námětu negativní postoj. Podle nich jde o nesystémové opatření, které by neúměrně zatížilo rozpočet.

Polepší si specialisté

Naopak exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) podpořila předkladatele Marka Výborného: „Stávající rozmezí třídnických a specializačních příplatků ředitelé škol nemohou ve všech školách ani dnes vy-užít zkrátka proto, že na ně nemají dost finančních prostředků.“

Hlasy z terénu jednoznačně potvrzují potřebu zvýšit nejen příplatky za třídnictví, ale také za specializované činnosti (koordinace v oblasti informačních a komunikačních technologií, tvorba a slaďování školních a vzdělávacích programů, prevence sociálněpatologických jevů, logopedie). Také ve druhém případě lidovci navrhují zvýšení příplatku na 2500 až 3500 korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Ministryně Jana Maláčová: Naším úkolem je vrátit práci čest