Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vraždy tří pražských taxikářů soud uložil doživotní trest

Praha /FOTOGALERIE/- Za vraždy tří pražských taxikářů si má obžalovaný David Virgulák odpykat doživotní trest vězení. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud, podle něhož vraždil, aby měl peníze na drogy. Muž vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

20.12.2016 2 AKTUALIZOVÁNO 21.12.2016
SDÍLEJ:

Na doživotí poslal v úterý Městský soud v Praze 35letého Davida Virguláka. Uznal ho vinným z vražd tří pražských taxikářů, které prý v lednu 2014 a v noci z 10. na 11. dubna téhož roku zastřelil, aby měl peníze na drogy. Verdikt není pravomocný.Foto: DENÍK/ Milan Holakovský

Jakkoli obžalovaný trvá na tom, že nevraždil, taxíkem nejezdil a zastřelené muže nikdy neviděl, Čeplová jasno: byl to právě on, kdo se na sklonku ledna 2014 a v noci z 10. na 11. dubna téhož roku nechal odvézt na odlehlá místa – poprvé to bylo do oblasti Luk pod Medníkem u Jílového na Praze-západ, podruhé na silničku mezi poli v Uhříněvsi na okraji metropole – kde taxikáře zastřelil. Proč? Z loupežných pohnutek. Aby získal peníze na drogy. Následně se autem oběti vrátil do centra Prahy, kde vůz odstavil; poprvé dokonce tělo zastřeleného šoféra přivezl na sedadle spolujezdce.

Rozsudek není pravomocný, kauzou se ještě bude zabývat odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Třebaže se v průběhu procesu zdálo, že hlavním důkazem proti Virgulákovi se stane peněženka s doklady jednoho z mužů zastřelených v dubnu během jediné noci, která se u obžalovaného našla po zločinu (Virgulák o ní tvrdil, že ji našel na chodníku na Vinohradech už o několik dnů dříve), soudkyně Čeplová to v odůvodnění rozsudku označila jen za podezřelou okolnost. Mnohé napovídající indií je také fakt, že nepracující muž měl u sebe hodně peněz, které nemohl získat jinak než trestným činem.

Čtěte také: Narkoman obžalovaný z vražd taxikářů vinu odmítá

Stěžejním důkazem ovšem jsou podle předsedkyně senátu pachové stopy z aut všech tří zavražděných. Zpochybňovali je sice obžalovaný i jeho obhájce Michal Stupka, avšak podle slov Čeplové jsou tyto důkazy v pořádku: policisté při odběru vzorků nepochybili a k neoprávněné manipulaci s nimi nedošlo. Stěžejní pro uznání viny byly pro trestní senát také odposlechy z vězení a výpovědi spoluvězňů, kterým o vraždách taxikářů vyprávěl Virgulákův mladší bratr. Sám tvrdil, že se jen vychloubal, aby na cele získal respekt, podle soudu však znal příliš mnoho podrobností. Navíc se podle Čeplové „podřekl" i Virgulák. Vražedná zbraň se sice nenašla – on se však na policii zmínil o pistoli, který by odpovídala znaleckému posudku.

„Já nikoho nezabil," řekl Virgulák novinářům, když ho eskorta odváděla zpátky do vazby, kde bude čekat na jednání odvolacího soudu. Advokát Stupka (který mimo jiné trvá na tom, že vzhledem k tomu, kdy byl jeho klient po dubnových vraždách kontrolován v centru Prahy policií, neměl ani dostatek času na to, aby mohl být pachatelem) prvoinstační soud nepřesvědčil – věří ale, že u vyšších instancí uspěje. Třeba i s argumentem, že neobstojí loupežný motiv vražd, jestliže pachatel nesebral všechny peníze ani elektroniku.

Přehled doživotních trestů udělených v posledních pěti letech

7. června 2011 - Pražský městský soud uložil doživotí recidivistovi Luboši Mikovi. V roce 2009 v Kunraticích zastřelil sedmdesátiletého taxikáře a o pár dní později se pokusil zabít dvě ženy. Trest mu v roce 2012 potvrdil Vrchní soud v Praze i Nejvyšší soud.

10. srpna 2011 - Krajský soud v Plzni udělil doživotní trest Aleši Kalejovi za vraždu majitele bazaru v Domažlicích v listopadu 2010. Kalej, který byl pod vlivem drog, srazil muže na zem a opakovaně mu dupal na hlavu. V říjnu 2011 zmírnil pražský vrchní soud Kalejovi trest na 30 let ve vězení, což posléze potvrdil Nejvyšší soud.

16. února 2012 - Krajský soud v Plzni udělil doživotní trest Miroslavu Szetteyovi za to, že v červenci 2011 ubodal bajonetem sedmapadesátiletou ženu z Mariánských Lázních, u které bydlel. Szettey zvažoval odvolání, nakonec tak ale neučinil. Za vraždu spolubydlícího si už dříve ve vězení odseděl 11 let.

20. června 2012 - Hradecký krajský soud uložil doživotí recidivistovi Jiřímu Mlíkovi za vraždu seniorky v Moravanech na Pardubicku a další trestné činy. Muž vraždil v únoru 2012 na vycházce z psychiatrické léčebny. Koncem srpna 2012 Vrchní soud trest potvrdil.

11. května 2012 - Krajský soud v Hradci Králové uložil doživotí Romaně Z., která v září 2011 zavraždila v Širokém Dole na Svitavsku své čtyři děti. Trest potvrdil v září 2012 pražský vrchní soud a později Nejvyšší soud. Později stížnost Romany Z. odmítl Ústavní soud.

18. září 2012 - Vrchní soud v Praze změnil Michaelu Galezovi původně třicetiletý trest za trojnásobnou vraždu na doživotí. Galez v srpnu 2011 zavraždil v Mukařově u Prahy tři lidi, kteří pocházeli z rodiny nového partnera jeho bývalé přítelkyně. Doživotní verdikt potvrdil v březnu 2013 Nejvyšší soud a později Ústavní soud odmítl jeho stížnost proti rozhodnutím, která nepřipustila revizi procesu.

19. září 2012 - Krajský soud v Praze uložil doživotí recidivistovi Pavlu Poupovi za vraždu bezdomovce na přelomu srpna a září 2010 v Nymburku. Poupa se k činu přiznal v dopise, který poslal kriminalistům z vězení, kde si za pokus o jinou vraždu odpykával trest 18 let.

1. listopadu 2012 - Královéhradecký krajský soud poslal na doživotí do vězení Michala Semanského, který v období od září 2009 do ledna 2012 zavraždil na Rychnovsku a Šumpersku tři seniory. Doživotní trest mu v lednu 2013 potvrdil Vrchní soud v Praze.

30. listopadu 2012 - Krajský soud v Hradci Králové poslal do věznice na doživotí Tomáše Víta, kterého shledal vinným z brutální vraždy dvou trutnovských seniorů v únoru 2012. Vít se odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, ještě před projednáním však odvolání stáhl.

12. září 2013 - Městský soud v Praze udělil doživotní trest pětadvacetiletému Zbyňku Prokopovi za brutální vraždu mladého páru v pražské Krči. Vrchní soud v Praze trest zmírnil na 30 let vězení. Prokop musí navíc zaplatit pozůstalým přes dva miliony korun.

10. března 2014 - Na doživotí za loupežnou vraždu manželského páru z Bohumína na Karvinsku odsoudil Krajský soud v Ostravě dvaačtyřicetiletého Lumíra Morice. Další dva spolupachatelé dostali výjimečné tresty 30 a 27 let vězení. Sedmašedesátiletého muže i jeho o osm let mladší ženu odsouzení v únoru 2013 zastřelili v garáži ve Slezské Ostravě. Verdikt v červnu potvrdil olomoucký vrchní soud a letos Moricovu stížnost odmítl Ústavní soud.

21. května 2014 - Krajský soud ve Zlíně uložil údajným míchačům směsi kontaminované metanolem Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi za obecné ohrožení doživotní vězení. Mnohaleté tresty dostalo i dalších osm obžalovaných. Na následky požití jedovatého alkoholu zemřelo pět desítek lidí. Trest potvrdil loni i Vrchní soud v Olomouci.

27. srpna 2014 - Krajský soud v Hradci Králové potrestal padesátiletého recidivistu Pavla Pekára za brutální vraždu šestatřicetileté ženy z Pardubicka doživotním trestem vězení. Pekár matku čtyř dětí zavraždil v březnu 2013. Vrchní soud loni trest změnil na 30 let odnětí svobody, což potvrdil i Nejvyšší soud.

4. prosince 2014 - Vrchní soud potvrdil v kauze Švábova gangu únosců dvě doživotí. Michaela Švába a Libora Skopalíka poslal na doživotí do vězení Městský soud v Praze 18. července. Švábův gang podle rozsudku unášel movité Čechy do zahraničí, dva únosy skončily vraždou. Údajného přímého vykonavatele vražd Petra Klementa potrestal soud 30 lety a spolupracujícího obviněného Daniela Dimitrova 20 lety vězení. Zbylým třem členům skupiny soud uložil od devíti do deseti let odnětí svobody, ty Vrchní soud zmírnil. Oba odsouzení podali stížnost, Švábovu stížnost letos v lednu Ústavní soud odmítl. Dovolání pěti aktérů případu odmítl loni v létě také Nejvyšší soud.

20. července 2016 - Krajský soud v Brně udělil Američanovi Kevinu Dahlgrenovi doživotí za čtyři vraždy z roku 2013, které se staly v Brně-Ivanovicích. Dahlgrenův obhájce se na místě odvolal, rozsudek o doživotním trestu tak není pravomocný. Případ bude řešit olomoucký vrchní soud.

20. prosince 2016 - Pražský městský soud odsoudil za vraždy tří pražských taxikářů na doživotí Davida Virguláka, který podle soudu vraždil, aby měl peníze na drogy. Muž vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.


Autor: Milan Holakovský

20.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry s osvědčením. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti:, Ukončené vzdělání v oboru všeobecná sestra nebo zdravotnický asistent., , Tato činnost bude zahrnovat zajištění zdravotní a ošetřovatelské péče, plánování a poskytování ošetřovatelské péče o klienty formou ošetřovatelského procesu, včetně vedení dokumentace. Provádění základní laické výchovy klientů v oblasti podpory zdraví, spolupráce s rodinami klientů a úzká spolupráce s pracovníky sociální péče. Dodržování zákona zásad ochrany osobních údajů. Pracoviště: Domov pro seniory mikuláškovo nám., příspěvková organizace, Mikuláškovo náměstí, č.p. 706, 625 00 Brno 25. Informace: Petra Zapletalová, +420 547 139 444. Obchod - Obsluha čerpací stanice 26 000 Kč Mzda 26.000 Kč Pro malou čerpací stanici na Praze 3 hledám šikovnou a spolehlivou obsluhu na HPP. Nástup možný ihned. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 500 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra s osvědčením. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: CZ - ISCO 3221 VŠEOBECNÁ SESTRA S OSVĚDČENÍM, Nabízíme : závodní stravování, kartu Dr. Maxe. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 26 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel v centru KV přijme zdravotní sestru. Praxe v lázeňství a základy RJ výhodou. Kontakt e-mailem.. Pracoviště: Olymp international, s.r.o. - 000, Divadelní náměstí, č.p. 253, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Jak se zbavit problému

Předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
30

Hamáček není pro pád vlády. ČSSD ale teprve rozhodne

Hrozivá nehoda ve formuli 3: Sedmnáctiletá německá pilotka má zlomenou páteř

/VIDEO/ Svět obíhají děsivé záběry nehody ze závodu formule 3 na městském okruhu v asijském Macau. Sedmnáctiletá německá závodnice Sophia Flörschová vyletěla po kolizi s jiným vozem v rychlosti překračující 250 kilometrů za hodinu z trati, přičemž utrpěla poranění páteře. Při incidentu byli zraněni další čtyři lidé.  

Myslivec postřelil při honu kolegu. Ten zemřel

Smrtelným zraněním skončila sobotní naháňka v honitbě poblíž Sulislavi v Plzeňském kraji. Dvaašedesátiletý muž utrpěl zranění ruky a hrudníku.

Ve Francii pokračují demonstrace kvůli cenám paliv. Zraněno bylo přes 400 osob

Přes čtyři sta zraněných, z toho patnáct těžce, a jeden mrtvý. To je podle agentury AFP bilance francouzských demonstrací proti zdražování benzínu a nafty. Sobotních protestů se zúčastnilo skoro 290 tisíc lidí, demonstrace ale v menší míře pokračují i v neděli. 

Strmý pád Macronovy popularity pokračuje. Podporuje ho jen čtvrtina Francouzů

Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dosahuje po dalším poklesu již jen 25 procent. Alespoň to vyplývá z výsledků průzkumu, které přineslo nejnovější vydání francouzského nedělníku Journal de Dimanche.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT