Lidé tak třeba za pohmožděniny při běžném pádu mohli dostat až 125 tisíc korun, ale při ztrátě nohy pak tabulky člověku přisoudily jen sto tisíc korun.

To nejsou jediné nesrovnalosti, nad kterými mohli lidé žasnout. Například pohmoždění hrudní stěny o ploše deset krát deset centimetrů Úrazy.je současnými tabulkami oceněno 500 body, tedy finanční částkou 125 tisíc korun. Když ale člověk při pracovním úrazu přijde o ucho, je ztráta ohodnocena stovkou bodů, tedy 25 tisíci korunami. „Ztráta jazyka 150 body (37 500 korun), ztráta končetiny v kyčelním kloubu 400 body (100 tisíc korun)," vypočítává v důvodové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Podle něj navíc pacienti často chtěli do bodů započítat i modřiny.

Nepřiměřeně vysoké částky za bolestné v případě odškodňování pohmožděnin přitom podle autorů změny finančně zatěžuje zdravotní pojišťovny i zaměstnavatele.

Nicméně ani pohmožděniny nelze podle specialisty na zdravotní právo z Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála podceňovat. „Zrovna pohmoždění hrudního koše o ploše deset krát deset centimetrů není žádná maličkost. To je, jako by vám na hrudník spadlo sto kilo," řekl.

Už letos v únoru Ústavní soud uvedl, že tyto úrazy se mají posuzovat individuálně, nikoliv podle stanovených tabulek. „Jiný dopad bude mít pro zpěváka ztráta hlasu než uříznuté ucho pro účetního," vysvětlil Dostál.

S individuálním posuzováním úrazu už v roce 2014 přišel nový občanský zákoník. Úrazy v práci a nemoci z povolání se ale dál odškodňují podle zákoníku práce.